X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bezpieczna nauka zdalna. Ekspert: najważniejszym ogniwem jest zawsze człowiek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 16:48
- Obecnie rekomendowane dla szkół narzędzia zachowują odpowiedni poziom bezpieczeństwa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Mariola Więckowska, prawnik i ekspert ds. ochrony danych osobowych. - Człowiek jest najważniejszym ogniwem, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych - podkreśliła. 
Audio
  • Mariola Więckowska, ekspert ds. ochrony danych osobowych o tym, jak zabezpieczyć aplikacje wykorzystywane do pracy zdalnej i nauczania na odległość ("Temat dnia"/ PR24)
Ekspert przypomina i radzi: porozmawiajmy z dzieckiem, by było świadome zagrożeń  prywatności w internecie
Ekspert przypomina i radzi: porozmawiajmy z dzieckiem, by było świadome zagrożeń prywatności w internecieFoto: Gorlov-KV/ Shutterstock

Do 8 listopada, w całym kraju, rząd wprowadził edukację zdalną dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także dla słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostanie bez zmian.

szkoła koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Koronawirus w Polsce. Przemysław Czarnek: nie ma potrzeby edukacji zdalnej w klasach I-III

- Pamiętajmy, że  jeśli chodzi o kontakt z wykładowcami i nauczycielami, obecnie rekomendowane dla szkół narzędzia, zachowują odpowiedni poziom bezpieczeństwa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Mariola Więckowska, prawnik i ekspert ds. ochrony danych osobowych. - Komunikacja jest szyfrowana, osoba nieuprawniona nie podsłucha naszej rozmowy i nie będzie mogła jej wykorzystać przeciwko nam - podkreśliła. 

Z aplikacji korzystajmy świadomie

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczyła, że z jej doświadczenia wynika, że to "człowiek jest najważniejszym ogniwem jeśli chodzi o ochronę danych osobowych". Przypomniała, żeby w narzędziach do komunikacji zdalnej (i innych aplikacjach) nie wprowadzać tego samego hasła, żeby to hasło nie było zbyt krótkie i żeby nie było przechowywane bez szyfrowania w pliku tekstowym. 

- Musimy wskazać, że hasła nie mogą być powiązane z użytkownikiem (imię, data urodzenia, imię psa). Jak coś raz trafi do sieci, to już tam po prostu jest. Musimy się zastanowić, na jakie strony wchodzimy, z jakich narzędzi korzystamy - jeżeli korzystamy, do prowadzenia lekcji zdalnej, z narzędzia podatnego [na ataki], w którym transmisja była nieszyfrowana, to łatwiej podsłuchać taką rozmowę - przyznała. Zaapelowała też, by sprawdzić, na jakich serwerach umieszczone są wykorzystywane aplikacje. - Jeśli mamy świadomość, gdzie te dane trafiają, na jakie serwery, w jakich krajach, to łatwiej zapewnić bezpieczeństwo - wskazała gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także: 

- Myśląc o ochronie danych osobowych, o nowej technologii, skupiam się na etycznym wykorzystaniu naszych danych. Staram się wybierać takie podmioty do współpracy, którym ufam, które mają odpowiednie certyfikaty - przyznała Mariola Więckowska. 

Posłuchaj
19:57 EkspertdsCyberbezpieczenstwaPR24_MPLS 2020_10_26-15-08-01.mp3 Mariola Więckowska, ekspert ds. ochrony danych osobowych o tym, jak zabezpieczyć aplikacje wykorzystywane do pracy zdalnej i nauczania na odległość ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej o zasadach bezpieczeństwa w lekcjach zdalnych i pracy zdalnej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: Mariola Więckowska (prawnik, ekspert ds. ochrony danych osobowych Lex Digital)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 15.00


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sytuacja jest dynamiczna, musimy reagować na bieżąco". Senator PiS o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 18:41
- Proponujemy rozwiązania adekwatne do sytuacji, ale także rozwiązania wyprzedzające - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Maria Koc, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była również poseł Platformy Obywatelskiej Mirosława Nykiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski: od kilku miesięcy przygotowywaliśmy się do drugiej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 18:58
- Od kilku miesięcy trwały przygotowania do tego, co się obecnie dzieje, czyli budowy szpitali tymczasowych, zapewnienia odpowiedniej liczby łóżek respiratorów, a także przeszkolenia medycznego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski, poseł PiS. Do tematu pandemii koronawirusa odniósł się również Michał Szczerba, poseł PO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:18
Od soboty obowiązują nowe ograniczenia związane z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa. Dotyczą one także szkół. Wprowadzona została nauka zdalna dla uczniów w klasach od 4 do 8 w szkołach podstawowych, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz centrach kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas od 1 do 3 nadal uczą się w szkołach. Bez zmian działają także przedszkola. 
rozwiń zwiń