X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tu już niewiele można dyskutować". Szef klubu PiS odniósł się do propozycji Gowina ws. prawa aborcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:56
Porozumienie Jarosława Gowina proponuje wprowadzenie zapisów prawnych, które będą chronić dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględnią prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazujących je na śmierć w trakcie ciąży lub niedługo po urodzeniu. Propozycja ma być przedmiotem rozmów najbliższego spotkania rady koalicji. - Tu już niewiele można dyskutować - mówił dziś w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki
Wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiFoto: PAP/Leszek Szymański

"Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu" - napisał w niedzielę na Twitterze prezes Porozumienia, wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin. Ugrupowanie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy proponuje nowelizację przepisów, która będzie skutkować wprowadzeniem zapisów chroniących życie dzieci z zespołem Downa, ale jednocześnie dopuszczać przerywanie ciąży w przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka.

Porozumienie postuluje również podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia i chce utworzenia specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów.

"Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska" - napisano w oświadczeniu Porozumienia. Jakie są szanse na to, że nowelizacja zostanie przeprowadzona przez parlament?

Protesty Warszawa PAP-1200.jpg
Wyrok TK w sprawie aborcji eugenicznej jest jasny. Demaskujemy główne fake newsy

Szef klubu PiS: tu już niewiele można dyskutować

- Nie wiem, zobaczymy. Przewidywane jest spotkanie rady koalicji - mówił dziś w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Tu już niewiele można dyskutować, rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne. Prawo się dostosowuje do tego, co orzekł Trybunał. Jedno to są protesty społeczne, drugie dyskontynuacja, która obowiązuje. Trybunał Konstytucyjny tylko uściślił obowiązywanie w pewnym zakresie konstytucji - dodał Terlecki.

Szef klubu PiS był dziś pytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy dopuszcza przygotowanie nowelizacji prawa aborcyjnego, która wychodziłaby naprzeciw oczekiwaniom protestujących. - Z pewnością nie od tego jest Sejm, raczej minister zdrowia - powiedział Ryszard Terlecki. Szef klubu PiS dodał, że na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu będzie rozpatrywana informacja rządu na temat zakresu pomocy dzieci niepełnosprawnych. A co o propozycji Porozumienia sądzi opozycja? 

Komentarz posła PO

- To, co się wydarzyło, powinno być całkowicie zmienione, odkręcone. Problem polega na tym, że od pseudo wyroku, pseudo Trybunału mamy zupełnie nową sytuację, jeżeli chodzi o relacje społeczne w Polsce. Nie ma czegoś takiego jak kompromis z lat 90 - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PO Marcin Kierwiński. W jego ocenie jedyną szansą na powrót do dotychczasowych przepisów aborcyjnych jest odsunięcie PiS od władzy, a następnie przyjęcie "dobrego, sensownego prawa, które broni praw kobiet". 

1200_Ziobro_EN.jpg
Ziobro: w postępowaniu przygotowawczym ws. afery GetBack zabezpieczyliśmy 400 milionów złotych

"Trzeba usiąść i uszczegółowić zapisy"

Zdaniem Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego powinna skłonić polityków do wypracowania nowych przepisów dotyczących aborcji. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji embriopatologicznej jest informacją dla klasy politycznej, że trzeba usiąść i uszczegółowić zapisy uznane za niekonstytucyjne, w duchu obowiązującego dotychczas kompromisu w tej sprawie - powiedział prezydencki minister.

Jutro zgodnie z zapowiedzią Ryszarda Terleckiego Sejm rozpatrzy informację ws. pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zwrócił się w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informacje ws. programu "Za życiem" oraz programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Informacji miałaby udzielić minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

MF, PolskieRadio24.pl/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Działanie ściśle prawne". Poseł PiS o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 13:52
Doktor nauk prawnych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski powiedział, że ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji jest działaniem ściśle prawnym i nie ma w nim elementów politycznych, religijnych czy etycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: kontynuacja protestów może doprowadzić do całkowitego lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:37
- Jarosław Kaczyński wysłużył się Trybunałem i wyprowadził ludzi na ulice w trakcie największego kryzysu, jaki mamy od lat - przekonywała w Polskim Radiu 24 Marta Golbik (PO). - Jeśli protesty będą kontynuowane, a podżegają do nich także politycy Platformy, to za parę dni możemy być świadkami konieczności wprowadzenia całkowitego lockdownu - ripostował poseł PiS Marcin Porzucek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wojna kulturowa". Paweł Sałek o agresji uczestników protestów proaborcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:00
– Dla chrześcijan, dla Polaków, którzy popierają wyrok TK, nie ma tolerancji. Tolerancja w drugą stronę, dla grup bojówek lewackich, ma występować i ma być obowiązkowa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń