X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zaskakująca". Rzecznik prezydenta o decyzji Solidarności ws. Rady Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 11:00
- Decyzja Solidarności o opuszczeniu Rady Dialogu Społecznego jest zaskakująca. Apelujemy zarówno do strony rządowej, jak i do strony związkowej o dialog, bo tylko w tej formie można rozwiązywać trudne sprawy - powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas briefingu prasowego w siedzibie związku w Gdańsku. Spotkanie dot. okoliczności powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas briefingu prasowego w siedzibie związku w Gdańsku. Spotkanie dot. okoliczności powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu SpołecznegoFoto: PAP/Adam Warżawa

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poinformował w czwartek, że przedstawiciele i współpracownicy Solidarności zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego zrezygnowali z członkostwa w tym gremium; są to: przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak.

Piotr Duda 1200 PAP.jpg
Piotr Duda: członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia Solidarności złożyli rezygnację

Powody rezygnacji 

Powodem rezygnacji związkowców jest - jak wyjaśnił Piotr Duda - "bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego". Według związkowców, specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozbawiła prezydenta prawa do powoływania nowych członków RDS.


Rzecznik prezydenta w rozmowie z PAP określił decyzję Solidarności jako "zaskakującą". - Apelujemy zarówno do strony rządowej, jak i do strony związkowej o dialog, bo tylko w tej formie można rozwiązywać trudne sprawy - powiedział prezydencki rzecznik.

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania przez prezydenta nowych członków ze strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego. W skład RDS weszli: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialnego za dialog.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej BIP w zakładce dotyczącej Rady Dialogu Społecznego, stronę rządową w RDS reprezentują: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (pełni funkcję jednego z wiceprzewodniczących RDS), wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceminister finansów Sebastian Skuza oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk.

W RDS nie zasiadają już z kolei była wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak ora były szef MEN Dariusz Piontkowski.

W maju prezydent Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Czytaj także:


W czerwcu do sprawy w TK z wniosku prezydenta przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, który określił zmiany jako "niedopuszczalną ingerencję w zasadę wolności związkowej".

Zgodnie z uchwalonymi 31 marca br. zmianami premier może w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego, będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej, na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.

Ponadto - już nie tylko w stanie epidemii - jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadku fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa). Kolejnym z dodanych powodów może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Podczas prac legislacyjnych Senat wnosił o wykreślenie tych przepisów o RDS z ustawy, lecz poprawki te Sejm odrzucił.

Rada Dialogu Społecznego

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego.

RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Zadaniem Rady jest m.in. prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele największych central związkowych (NSZZ "Solidarność", OPZZ, FZZ) i organizacji pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, ZP Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron - związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi. Prace strony rządowej w Radzie będzie koordynować Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. 

kb

Czytaj także

Politolog: najlepszy ruch ws. Białorusi zrobił szef Solidarności Piotr Duda

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 13:24
- Najlepszym ruchem, jaki się dokonał, był ruch szefa Solidarności Piotra Dudy. On się udał na Białoruś i się spotkał z szefem wolnych związków zawodowych. Tutaj powinniśmy pójść, właśnie we współpracę przez związki zawodowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Zielke, politolog.
rozwiń zwiń