X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Decyzja zapadła w złym momencie". Parafianowicz o wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:53
- Chyba nie było gorszego momentu dla rządu - do epidemii dochodzi konflikt ze społecznością rolniczą i konflikt ze zwolennikami aborcji - ocenił Tomasz Wróblewski (Fundacja WEI). Podobnego zdania byli pozostali goście "Debaty poranka" - Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
Protest zwolenników aborcji
Protest zwolenników aborcjiFoto: Twitter

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Andrzej Duda 1200 PAP.jpg
Prezydent o wyroku TK: każde dziecko ma prawo do życia

W uzasadnieniu wskazano, że "życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę". Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało już zmiany w programie "Za życiem", a rzecznik partii zapewniła, że "żadna kobieta i dziecko nie zostanie bez pomocy".

Posłuchaj
22:50 _PR24_AAC 2020_10_23-08-35-27.mp3 Publicyści o wyroku TK ws. aborcji i kolejnych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa (Debata poranka/Polskie Radio 24)

 

Chyba nie było gorszego momentu dla rządu - do epidemii dochodzi konflikt ze społecznością rolniczą i ogromny konflikt ze zwolennikami aborcji. Politycznie to kolejny kamyczek do potężnych napięć społeczno-ekonomicznych w kraju - ocenił w audycji Tomasz Wróblewski.

Bogumił Łoziński ocenił, że "z punktu widzenia obrońców życia, to żaden termin nie był na to dobry". Wtórował mu Zbigniew Parafianowicz, który dodał, że "ten moment, w którym ta decyzja zapadła, jest zły". - To wzbudzanie niepokoju społecznego w kolejnej grupie społecznej - podkreślił publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".

Czytaj także:

Kolejne obostrzenia

EN koronawirus warszawa 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Dziś rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa

Goście audycji odnieśli się również do zapowiadanych ograniczeń społecznych mających na celu walkę z epidemią. W piątek po godz. 11 rząd ogłosi, jakie będą nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Szef rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty cała Polska będzie czerwoną strefą. Informował także, iż będzie rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, by od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

Czytaj także:


- To będzie inne zamknięcie państwa niż to wiosną. Nie stać nas na kolejne tarcze antykryzysowe - ocenił Parafianowicz. Łoziński ocenił, że "gdy był wiosenny lockdown, to byliśmy w łagodniejszym stanie pandemii".

Tomasz Wróblewski przytoczył przy tej okazji dane, z których wynika to, "co nas czeka". - W Warsaw Enterprise Institute zwracaliśmy uwagę (...), żeby poszukać rezerw i możliwości, żeby deficyt tak gwałtownie nie rósł. Proponujemy, żeby 13. i 14. emeryturę zawiesić czy zlikwidować i również 500 zł na pierwsze dziecko, to razie z wyprawkami do szkół to jakieś 45 mld - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Tomasz Wróblewski (Fundacja WEI)

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Czytaj także

Mosiński: walka z koronawirusem powinna być prowadzona ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 10:30
- Myślę, że to, co robimy, to niezbędne działania, w przypadku których nie powinno być różnic politycznych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Jan Mosiński. Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest po decyzji TK. Joński: z kobietami jeszcze nikt nie wygrał, w najbliższych dniach kolejne manifestacje

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:31
- Trybunał Konstytucyjny posłużył do tego, by pójść na skróty i bardzo szybko wprowadzić zasady zaostrzające prawo aborcyjne. Nasilenie podziałów społecznych w momencie, gdy trzeba się łączyć i odpowiadać na wyzwanie, jakim jest walka z pandemią koronawirusa, jest absolutnie nie do zaakceptowania - powiedział Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń