X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej". Dr Michał Skwarzyński o wyroku ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:38
- Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej, gdyż nasza konstytucja i ustawy chronią ludzkie życie od poczęcia - mówi w rozmowie z portalem tvp.info dr Michał Skwarzyński, specjalista ds. praw człowieka, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego KUL. - Mieliśmy do tej pory sytuację nieracjonalną, bo nikt nie jest w stanie udowodnić, że dziecko poczęte nie jest człowiekiem - wyjaśnia.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Jak podkreślił rozmówca TVP, Polska konstytucja stoi na gruncie ochrony życia od poczęcia. To wynika z samych przepisów konstytucji. - W art. 71 ust. 2 jest wprost napisane, że matka zyskuję prawną ochronę przed i po urodzeniu dziecka. Trudno zatem twierdzić, że konstytucja nie chroni życia dziecka, skoro sama o tym mówi - powiedział dr Michał Skwarzyński.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent o wyroku TK: każde dziecko ma prawo do życia

"Niezbywalna godność osoby ludzkiej"

Ekspert wyjaśnił, że Trybunał wyszedł od "przyrodzonej niezbywalnej godności osoby ludzkiej, która też jest w konstytucji wyrażona". - Z punktu widzenia całościowego patrzenia na preambułę i aksjologię konstytucji sprawa jest oczywista. Każde życie podlega prawno-konstytucyjnej ochronie - mówił mec Skwarzyński.

Jak zauważył, te konstytucyjne zasady wyrażone są także w innych ustawach. Na przykład w Ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka, gdzie napisano wprost, że dzieckiem się jest od poczęcia do ukończenia 18 lat. Także Kodeks karny mówi o życiu dziecka poczętego i chroni jego życie.

Ekspert, współpracujący także z Instytutem Ordo Iuris, odniósł się do zarzutów wysuwanych przez lewicę, która widzi w aborcji element praw człowieka. Liberalno-lewicowi działacze powołują się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Konwencję Praw Człowieka czy Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich.

Jak przekonywał dr Michał Skwarzyński, w prawie międzynarodowym istnieje zasada, że to sędzia krajowy lepiej zna swoje społeczeństwo, historię, kulturę i w takich sprawach spornych lepiej będzie rozstrzygał niż sędzia międzynarodowy. I tak jest - podkreślił - w sprawie aborcji.

- Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wiążące międzynarodowo jest stanowisko naszego Trybunału Konstytucyjnego, a nie orzecznictwo dotyczące innych państw - powiedział ekspert.

Czytaj także:

Przykładem są rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczące karania za aborcję w Irlandii (zanim zmieniono te przepisy) i przeprowadzania aborcji na życzenie w Belgii czy Holandii. We wszystkich tych sprawach Trybunał w Strasburgu uznał, że to jest zgodne z konwencją, bo to sąd krajowy o tym decyduje.

- W żadnym dokumencie międzynarodowym nie ma czegoś takiego, jak prawo człowieka do aborcji. Jest wyłącznie prawo do prywatności kobiety i zdrowia kobiety. Trybunał w Strasburgu mówi, że to państwo i sędzia krajowy decyduje, któremu z tych dóbr dać pierwszeństwo i kiedy. Czyli - kiedy ma pierwszeństwo prawo do życia płodu, a kiedy prawo do prywatności lub zdrowia kobiety. Polska może to zatem określić, tak jak my tego chcemy. A nasza konstytucja tak to stwierdza, jak określił to Trybunał Konstytucyjny - powiedział portalowi tvp.info dr Skwarzyński.

Ekspert nie zgadza się ze zdaniem odrębnym sędziego Piotra Pszczółkowskiego. Stwierdził on, że płód jest w całości uzależniony od matki bo z punktu widzenia fizjologicznego nie może żyć poza jej organizmem. Z tego względu można jego prawo do życia ograniczać.

– To jest błędne założenie. 50 lat temu ciążą, która miała 30 tydzień była nie do uratowania. W tej chwili można uratować ciążę, która jest w 21 tygodniu. Dowodzi to, że kwestią wyłącznie technologii i tylko technologii jest dojście do możliwości przeprowadzenia całej ciąży poza ustrojem matki. Czyli, że będziemy w stanie uratować każde dziecko, na każdym etapie rozwoju prze śmiercią jeśli dojdzie do jakiegoś przerwania ciąży - mówił odnosząc się do zdania odrębnego sędziego Pszczółkowskiego.

Jak podkreślił autor jednego z najważniejszych podręczników akademickich w zakresie praw człowieka logicznie rozumując nie można się zgodzić z założeniem, że to "od rozwoju techniki zależy czy ktoś jest człowiekiem czy nie". - Dziecko jest uzależnione od matki ale ma swój własny genotyp i nie jest to genotyp matki - przypominał.

Odpowiadając na zarzuty środowisk lewicowych, że dzieci będą się teraz rodzić z wadami, ekspert zwraca uwagę na fakt, że "jeśli ktoś wymaga przeszczepu, to nie oznacza to, że przestaje być człowiekiem". - Jeśli ktoś jest ciężko chory, nie przestaje być człowiekiem. Bo jeśli przyjmiemy wobec płodu, że jeśli jesteś ciężko chory, dlatego przestajesz być człowiekiem, to jeśli jesteś dorosły, miałeś wypadek i straciłeś kończynę, to też przestajesz być człowiekiem? To są argumenty nie na tym poziomie - mówił prawnik.

kb, TVP Info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPD o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej: najważniejsza decyzja w historii Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 07:10
Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące ustawy aborcyjnej jest najważniejsze w historii. Odniósł się do wczorajszego wyroku Trybunału przyznającego niezgodność tak zwanej aborcyjnej przesłanki eugenicznej z konstytucją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: program "Za życiem" zostanie rozszerzony

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:03
- Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że już teraz funkcjonuje program "Za życiem" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller o wsparciu rodzin w kontekście orzeczenia TK ws. aborcji eugenicznej.
rozwiń zwiń