X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: ponad 900 tys. szczepionek na grypę trafi do Polski do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:23
- Do końca października będzie dodatkowe 240 tys. szczepionek na grypę, do końca listopada - kolejne ponad 0,5 mln; w grudniu przewidziana jest dostawa 200 tys.- powiedział w środę w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Foto: PAP/Radek Pietruszka

Odnosząc się do kwestii poruszanych przez posłów w debacie nad informacją premiera o przygotowaniu państwa do nasilającej się epidemii koronawirusa, minister zdrowia powiedział m.in., że w ubiegłym roku liczba osób zaszczepionych na grypę w całym sezonie, a więc od września do stycznia, wyniosła 1,5 mln.

- My do połowy października sprowadziliśmy do kraju 1,5 mln szczepionek, czyli to, co zrobiliśmy w zeszłym roku w całym sezonie, zostało przez nas zrealizowane w półtora miesiąca - powiedział Niedzielski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że producenci szczepionek planują dostawy na rynek w oparciu o to, co miało miejsce w zeszłym roku.

niedzielski free 1200.jpg
Minister zdrowia: negocjujemy liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 w szpitalach prywatnych

"Ponad 700 respiratorów"

Poinformował, że do końca października będzie dodatkowe 240 tys. szczepionek. - To są podpisane i zakontraktowane szczepienia - zaznaczył. Zapowiedział również, że do końca listopada będzie kolejne ponad 0,5 mln. - To jest największa dostawa, ponieważ to jest optymalny czas na szczepienie, bo kumulacja grypy w zeszłym roku miała miejsce na przełomie stycznia i lutego, a największa odporność po szczepionce jest do 60 dni - wyjaśnił. Dodał, że w grudniu przewidywana jest dostawa 200 tys. szczepionek.

Czytaj także:

Odnosząc się do kwestii respiratorów, Niedzielski powiedział, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Rezerw Materiałowych kierują cały czas, co dwa tygodnie, zapytania do szpitali. - Weryfikujemy, czy jest realne zapotrzebowanie na respiratory - powiedział minister. Dodał, że "wydawane respiratory są przekazywane za darmo, do publicznego systemu opieki zdrowotnej".

- Wydaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni 700 respiratorów - poinformował Niedzielski, dodając, że w tym sezonie wydano "ponad 1000 respiratorów".

"Wyprzedzamy wszystkie kraje rozwinięte"

W kwestii łóżek szpitalnych szef MZ stwierdził, że podawanie tylko liczby łóżek zajętych jest wyjmowaniem informacji z kontekstu całego modelu systemu opieki zdrowotnej w kraju.

Adam Niedzielski 1200 EN.jpg
Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

Niedzielski powiedział, że Polska jest państwem, które ma największą liczbę łóżek na 100 tys. obywateli. - W statystykach w sposób znaczący wyprzedzamy wszystkie kraje rozwinięte, kraje Europy Zachodniej. W Polsce było 500 łóżek na 100 tys. obywateli, podczas gdy standard europejski to jest 300 łóżek - powiedział.

Wspomniał, że średnia zajętość łóżek w roku 2019 wynosiła 66 proc., czyli co trzecie z nich było zajęte. I to jest, jak stwierdził - "wielkość, która wydaje się stabilna".

Czytaj także:

Minister zaznaczył, że w ostatnich latach ma miejsce w kraju przenoszenie lecznictwa z poziomu szpitalnego na poziom ambulatoryjny, czyli zamieniane są pobyty wielodniowe, które były związane m.in. z diagnostyką, na intensywne jednodniowe procedury diagnostyczne. - Dotyczy to również prostych zabiegów - zaznaczył.

- Redukcja liczby łóżek była zabiegiem, który ją jedynie urealnił - stwierdził szef resortu zdrowia. Podkreślił, że dyskusja na ten temat powinna być przedmiotem oddzielnej debaty.

pkr

Czytaj także

"To ustawa ponad politycznymi podziałami". Prezydent dziękuje premierowi za Fundusz Medyczny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Funduszu Medycznym, który ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę oraz terapię. - Fundusz Medyczny to element dopełniający system, dzięki któremu każdy będzie miał możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To skuteczne metody ratujące życie". Prof. Horban apeluje o przestrzeganie zasad zw. z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:21
Profesor Andrzej Horban, szef specjalnej grupy rządowych doradców epidemiologicznych, zaapelował na antenie TVP Info o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. Chodzi przede wszystkim o utrzymywanie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzi i noszenie maseczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponad 12 tys. nowych przypadków i 168 zgonów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:45
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii - podał w czwartek resort zdrowia.
rozwiń zwiń