X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Sprawdź najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:42
Chcesz wykonać test na obecność koronawirusa? Masz któryś z czterech objawów charakterystycznych dla COVID-19? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z wykonaniem badań. 
Jak nie zakazić się koronawirusem?
Jak nie zakazić się koronawirusem?Foto: shutterstock.com/Halfpoint
koronawirus free 1200 polska
"Zaufanie ze strony świata medycznego jest niezbędne". Ekspert o skutecznej walce z pandemią

Co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-CoV-2:

 • nie jedz
 • nie pij
 • nie żuj gumy
 • nie płucz jamy ustnej i nosa
 • nie myj zębów
 • nie przyjmuj leków
 • nie pal papierosów.

Jak wygląda samo zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ dla pacjenta samodzielnego, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku?

Czytaj także:

Pacjent kontaktuje się z POZ (podstawowa opieka zdrowotna - red.), aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.

pies spacer maseczka free shutt-kolaz 1200.jpg
"Bądźmy odpowiedzialni". Sportowcy apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - tj. w wypadku stwierdzonych i udokumentowanych kliniczne czterech objawów tej choroby:  

 • temperatura ciała powyżej 38 st. C
 • kaszel 
 • duszność 
 • utrata węchu lub smaku.

Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie.

Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocą gabinet.gov.pl (źródło: gov.pl/Ministerstwo Zdrowia) Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocą gabinet.gov.pl; otwórz obrazek w nowej karcie, aby powiększyć (źródło: gov.pl/Ministerstwo Zdrowia)

Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na tej stronie.

Jeśli pacjent udaje się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny.

Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590

Jeśli masz pytania związane z koronawirusem, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590

Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu.

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Informację o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19 lekarz POZ przekazuje także do szpitala z oddziałem zakaźnym.

***

***

twitter.com/gov.pl/Ministerstwo Zdrowia/PAP
pb

Czytaj także

Prof. Domański: działanie rządu w sprawie pandemii jest konsekwentne

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:58
- Tworzenie szpitali tymczasowych jest właściwe. Walkę polskiego rządu z pandemią można postrzegać jako konsekwentne działanie - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog, prof. Henryk Domański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Poboży: w szpitalu MSWiA jest blisko połowa dostępnych w Warszawie łóżek covidowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 13:58
- Prawie połowa łóżek covidowych dostępnych w Warszawie znajduje się w szpitalu MSWiA - podkreślił wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Zaznaczył też, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym to "działanie wyprzedzające", bo na razie i w Warszawie, i na Mazowszu nie brakuje łóżek dla pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ustawa ponad politycznymi podziałami". Prezydent dziękuje premierowi za Fundusz Medyczny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Funduszu Medycznym, który ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę oraz terapię. - Fundusz Medyczny to element dopełniający system, dzięki któremu każdy będzie miał możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń