X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mandaty, pouczenia, skierowania do sądu. Policjanci pilnują porządku i apelują o rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:10
W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 840 osób, nałożyli mandaty na ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Policjanci nałożyli mandaty na ponad 3 tys. osób
Policjanci nałożyli mandaty na ponad 3 tys. osóbFoto: East News/Marcin Bruniecki
policja 1200 free.jpg
Tysiące osób ukaranych mandatem ostatniej doby za niezakrywanie nosa i ust. Apel policji o przestrzeganie obostrzeń

Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, że od początku epidemii policjanci już 20,3 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 264 tys. osób skierowanych na kwarantannę. W ok. 820 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział policjant. Przypomniał przy tym, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę do 30 tys. zł.

Czytaj także:

Podkreślił również, że od początku epidemii wyzdrowiało 961 policjantów oraz 124 pracowników policji zarażonych wirusem. - Od początku działań zakażonych zostało ok. 2367 policjantów oraz 287 pracowników policji. Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych. Ponad 10 tys. policjantów było na kwarantannie - poinformował rzecznik KGP, dodając, że obecnie na kwarantannie jest około 2300 funkcjonariuszy.

4 miliony służb patrolowych

- Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy prawie 4 miliony służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. Tylko ostatniej doby prawie 19 tys. policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii - przekazał.

policja 20a16330 1200.jpg
Ponad 4 tys. mandatów w ciągu doby. Policja sprawdza przestrzeganie obostrzeń

Inspektor wskazał, że od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, policjanci pouczyli ponad 199 tys. osób, ponad 62 tys. ukarali mandatami karnymi, a w blisko 16 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

- Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 840 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował.

"Każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami"

- W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe, przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli, pomimo zwrócenia uwagi, osoby nie stosują się do poleceń, każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami - zaznaczył.

Wskazał przy tym, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń. - Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tys., to 8430 obwinionych zostało skazanych, a zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające. Pozostałe sprawy jeszcze się toczyły - powiedział.

- Obecnie do Sejmu wpłynął projekt unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie kodeks wykroczeń. Wejście tych przepisów w życie powinno zakończyć wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy - podkreślił.

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 3900 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 165,3 tys. kontroli.

Całkowity zakaz organizacji dyskotek

- Od początku działań skontrolowano również ponad 284 tys. placówek handlowych oraz ponad 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 9,7 tys. miejsc organizacji wesel - dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Unikajmy skupisk ludzi - zaapelował.

pb

Czytaj także

Pracowity weekend policji. Ponad tysiąc mandatów za brak maseczki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 11:47
-  W ciągu minionego weekendu stołeczni policjanci nałożyli ponad 1100 mandatów oraz skierowali ponad 400 wniosków o ukaranie do sądu wobec osób, które nie miały zakrytego nosa i ust - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pouczenia, mandaty i wnioski do sądu. Policja apeluje o odpowiedzialność i zakrywanie nosa i ust

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:02
- W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli 2450 osób, nałożyli mandaty na ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pobił motorniczą, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki. Policja zatrzymała pijanego sprawcę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 16:56
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który w sobotę rano pobił motorniczą tramwaju, która zwróciła mu i innym pasażerom uwagę na obowiązek zasłaniania ust i nosa - podała Komenda Stołeczna Policji.
rozwiń zwiń