X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? Sprawdź najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Zegarki przestawimy w weekend - w nocy z 24 na 25 października. O godz. 3.00 wskazówki zegarka przesuną się (lub sami je przesuniemy) godzinę do tyłu - na 2.00. Oznacza to, że pośpimy... dłużej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ilya.K
  • Jak długo jeszcze zmieniamy czas?
  • Jakie rodzi to utrudnienia?
  • Jak sobie radzą koleje, linie lotnicze?

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie jeszcze w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Czasy jednak się zmieniły.

Pod koniec marca 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawiania zegarków dwa razy w roku.

Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 r. Państwa członkowskie mają zachować prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra i specjalista ds. zaburzeń snu podkreśla, że nauka nie jest jednoznaczna w kwestii wpływu zmiany czasu na zdrowie.

- Wyniki badań są sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych, i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka - mówi.

Zmiana czasu a podróż pociągiem

PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że są w gotowości do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu. Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy.

Informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Szczegółów można się dowiedzieć np. za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profilów na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów.

Jak wygląda sprawa z osobami podróżującymi samolotem? Osoby, które wylecą przed godz. 2.00 w nocy, wybierają się najczęściej w podróż standardowo i po przylocie dostosowują swoje zegarki do obowiązującej w miejscu przylotu godziny.

Z kolei ci, którzy wylatują po godz. 3.00 nad ranem, lecą już w czasie zimowym.

***

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się w Polsce na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Zmiana czasu stosowana jest w prawie 70 krajach na świecie, głównie w Europie i Ameryce Północnej. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają tylko Islandia, Białoruś i Rosja.

***

Przestawianie zegarów na świecie (opr. Małgorzata Latos, Maciej Zieliński/PAP) Przestawianie zegarów na świecie (opr. Małgorzata Latos, Maciej Zieliński/PAP)

PAP/rmf24.pl/plk-sa.pl/bluesky.pl/twitter.com
pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niedługo znów przestawimy zegarki. 84 proc. obywateli UE przeciw zmianie czasu na zimowy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:45
Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
rozwiń zwiń