X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Projekt w pełni gotowy, ruszają instalacje sprzętu". Dr Zaczyński o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:30
- Projekt szpitala na Stadionie Narodowym jest w pełni gotowy, na teren stadionu wjeżdżają tiry ze sprzętem, teraz jest kwestia jego instalacji - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Rozładunek sprzętu medycznego przed Stadionem Narodowym w Warszawie
Rozładunek sprzętu medycznego przed Stadionem Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak
stadion 1200 en.jpg
Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: chcemy, by był gotowy za kilka dni

Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk informował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który będzie zlokalizowany na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych.

Czytaj także:

- Docelowo będziemy chcieli, aby była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do tysiąca - mówił Dworczyk. Podczas poniedziałkowej konferencji poinformowano też, że dr Zaczyński będzie bezpośrednio nadzorował pracę szpitala tymczasowego, który będzie filią szpitala MSWiA.

Dr Zaczyński powiedział, że istnieje gotowy projekt tymczasowego szpitala. - Wszystko jest wyrysowane w sposób zamknięty z projektu architektonicznego i teraz jest kwestia instalacji, które są gotowe do wdrożenia - zapewnił Zaczyński.

- Sprzęt mamy, ludzi mamy pod parą, więc odpalamy - powiedział. Jak sprecyzował, "na razie zajmujemy wschodnią część" kompleksu Stadionu Narodowego, w tym m.in. duże sale tam położone. Podkreślił jednocześnie, że nie ma mowy o wykorzystywaniu dla celów szpitalnych płyty stadionu.

kamiński 1200 twitt.jpg
Szef MSWiA: jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć tymczasowych szpitali

Odnosząc się do prac dostosowawczych na Stadionie Narodowym, zaznaczył, że chodzi m.in. o montaż "śluz, wyposażenie sal diagnostycznych, pracowni tomografii komputerowej i rentgena, ale także o instalację gazową i elektryczną podpiętą do gniazd tlenowych" oraz infrastrukturę do funkcjonowania respiratorów.

Jak dodał, "strefa socjalna na Stadionie Narodowym jest bardzo duża". - Tu można trzy szpitale postawić. Gdy będzie potrzeba, jest 3,5 tys. miejsc w parkingu podziemnym, który jest ogrzewany i gotowy do zajęcia, ale na razie nie róbmy nadmiarowości - mówił.

Zaczyński przekazał też, że obecnie na teren Stadionu Narodowego wjeżdżają tiry ze sprzętem, który za chwilę będzie montowany.

Cel: skompletować odpowiedni zespół

Z kolei w TVN24 dr Zaczyński zaznaczył, że skompletowanie zespołu do szpitala tymczasowego nie może się odbyć kosztem placówek stołecznych. - To jest właśnie pytanie i prośba do mediów też - wiemy, że to nie może być kosztem żadnego ze szpitali warszawskich, jednego czy drugiego, żeby przeszczepić zespół, raczej tutaj trzeba sobie policzyć, że jeżeli z tysiąca ośrodków z całej Polski jedna osoba by się zgłosiła do pracy tutaj, byłaby oddelegowana, to byśmy mieli nadmiarowość obsługi - powiedział.

Według Zaczyńskiego, potrzeby szpitala na PGE Narodowym to około 50-80 pielęgniarek miesięcznie. Zaznaczył, że osoby te dyżurowałyby w zmianach 12-godzinnych lub 24-godzinnych. - Nie jest tak, że 80 pielęgniarek będzie pracowało przy 500 pacjentach. Trzeba liczyć etaty, a nie stanowiska - wyjaśnił. Dodał, że pielęgniarki mieliby wspierać ratownicy medyczni.

Pytany o liczbę potrzebnych anestezjologów, Zaczyński tłumaczył, że w początkowej fazie jeden taki specjalista miałby nadzorować stanowisko intensywnej terapii. Później - jak zapewnił - liczba anestezjologów byłaby zwiększana tak, aby zapewnić prawidłowe leczenie osób podłączonych do 50 respiratorów.

- Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ponieważ mówimy o 50 respiratorach gotowych, ale to już w momencie przeciążenia systemu, żebyśmy byli gotowi przyjąć tę pierwszą falę ciężko chorych, w przypadku, gdyby zabrakło miejsc na OIOM-ach - tłumaczył dyrektor.

Stadion zamknięty dla odwiedzających

Z kolei rzecznik prasowa zarządcy stadionu PGE Narodowy Monika Borzdyńska poinformowała PAP, że obecnie w związku z przygotowywaniem szpitala tymczasowego na stadionie, od poniedziałku arena jest zamknięta dla odwiedzających.

- Dlatego też wszystkie bramy stadionu są zamknięte, a działanie stałych atrakcji, jak wycieczki z przewodnikiem czy punkt widokowy, zostaje zawieszone do odwołania - powiedziała Borzdyńska. Jak dodała, odwołano też konferencje biznesowe.

***


***

pb

Czytaj także

Premier nie wyklucza kolejnych obostrzeń z powodu pandemii. Podał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:03
- Idziemy drogą środka i jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to ogłosimy je za dwa, trzy dni i będą one tak skonstruowane, by ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:38
Tymczasowe szpitale w każdym województwie, prywatne lecznictwo, medycy z zagranicy, rezydenci oraz żołnierze wesprą walkę z COVID-19 - to niektóre z rozwiązań, które zapowiedział w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:00
- Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
rozwiń zwiń