X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:54
Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzanych zmian na wystawie głównej. - Oznacza to, że udało się nam obronić polskich bohaterów - rotmistrza Witolda Pileckiego, świętego ojca Maksymiliana Kolbe, Irenę Sendlerową, czy rodzinę Ulmów przed ewentualnym, czy zagrożonym przez Powodów usunięciem ich z największej muzealnej inwestycji w historii Polski- komentuje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, doktor Karol Nawrocki.
Kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej Marek Szymaniak podczas konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej Marek Szymaniak podczas konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Sąd oddalił żądania dotyczące między innymi usunięcia z wystawy głównej Muzeum portretu ojca Maksymiliana Marii Kolbego i Witolda Pileckiego wraz ze stanowiskami multimedialnymi poświęconymi ich postaciom.

Shutterstock Aleksandra Dulkiewicz 1200.jpg
"Powinna przeprosić". Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej o słowach prezydent Gdańska

Oddalił też żądania usunięcia z wystawy głównej zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową przed wstąpieniem do oddziału podczas mszy świętej oraz zdjęcia rodziny Ulmów wraz ze stanowiskiem multimedialnym "Polacy ratujący Żydów", a także maski pośmiertnej błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, wraz z ekspozytorem poświęconym kaźni duchowieństwa w obozach koncentracyjnych.

Czytaj także:

Oddalono także między innymi żądanie usunięcia z wystawy głównej Muzeum polskiej flagi narodowej ocalonej w okupowanym przez Sowietów Lwowie i przywrócenie w jej miejsce makaty przedstawiającej powitanie przez mniejszość białoruską Armii Czerwonej wkraczającej na ziemie polskie po 17 września 1939 roku.

Usunięty film

Z siedemnastu żądań, uwzględnione zostało tylko jedno - usunięcie z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej filmu produkcji Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem "Niezwyciężeni".

nawrocki 1200 pap.jpg
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: chcemy, by w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca

Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku nie zawiera decyzji w zakresie przywrócenia poprzedniej produkcji - "Dyptyku".

Byli dyrektorzy Muzeum żądali też publikacji przeprosin w prasie i na stronie internetowej Muzeum. W tym zakresie powództwo zostało w całości oddalone.

"Własność publiczna nie może być prywatyzowana"

Dyrektor Nawrocki podkreślał na konferencji prasowej w Gdańsku, że dzisiejszy wyrok jest dobry także dla polskiego muzealnictwa. Oznacza bowiem, iż dyrektorzy, którzy są odpowiedzialni za funkcjonowanie muzeów państwowych, instytucji kultury, mogą podejmować decyzje na temat kształtu wystaw oraz kształtu i funkcjonowania muzeów.

- Ten wyrok sądu daje także wiarę i nadzieję na to, iż własność publiczna nie może być prywatyzowana przez grupę kolegów, którzy chcieliby, aby państwowa instytucja kultury i wystawa stały się ich własnością - podkreślił dyrektor Nawrocki.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Karol Nawrocki: koncepcja zakłada spójną ścieżkę edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:38
- Muzeum Westerplatte, które będzie miało charakter plenerowy, zakłada m.in. stworzenie "spójnej ścieżki edukacyjnej" - przekonywał we wtorek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, który wziął udział w senackiej komisji kultury dot. budowy muzeum na Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: narrację muzealną, powinni kształtować nie politycy, a specjaliści

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 08:33
Jednym z tematów, jaki pojawił się w kampanii wyborczej, był kształt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz rzekome związki pracowników placówki z ministrem kultury. – To kłamstwa. Nie pracuje tam żaden mój asystent - podkreślił w Salonie politycznym Trójki Jarosław Sellin. 
rozwiń zwiń