X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa "króla reprywatyzacji" Marka M. Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 06:46
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie warszawskiego handlarza roszczeniami Marka M.
Marek M. na sali rozpraw
Marek M. na sali rozprawFoto: PAP/Marcin Obara

Chodzi o sprawę kamienicy przy ulicy Targowej 66 na warszawskiej Pradze. Marek M. w 2014 roku działał jako kurator ustanowiony dla współwłaścicielki budynku.

PAP Marek M reprywatyzacja 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna nakazała Markowi M. zwrot 696 tys. zł

Oświadczył wówczas, że bezskutecznie poszukiwał reprezentowanej przez siebie osoby, zatajając jednocześnie, że zmarła ona w czerwcu 1974 roku. Śledztwo wykazało, że w 2013 roku Marek M. w innym postępowaniu sądowym domagał się stwierdzenia nabycia praw do spadku po współwłaścicielce nieruchomości przez osoby trzecie, przedkładając jej akt zgonu.

W 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Marka M. na grzywnę w wysokości 60 tysięcy złotych. Zdecydował też o zmianie kwalifikacji prawnej zarzucanego mu czynu, uznając go za winnego podstępnego wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zaostrzył zaskarżony wyrok sądu I instancji dokładając bezwzględną karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy do orzeczonej wcześniej grzywny.

"Zaniechanie dokonania prawidłowej kontroli odwoławczej"

Zdaniem Prokuratora Generalnego podczas procesu doszło do rażącego naruszenia przepisów postępowania. "Sąd odwoławczy miał zaniechać dokonania prawidłowej, wszechstronnej kontroli odwoławczej orzeczenia Sądu I instancji, w tym zwłaszcza należytego rozważenia i ustosunkowania się do podniesionego w apelacji prokuratora zarzutu" - napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz utrzymanego nim w mocy wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie i przekazanie sprawy sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Mapa stołecznych reprywatyzowanych nieruchomości, przygotowana w 2017 roku przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP) Mapa roszczeń do stołecznych nieruchomości, przygotowana przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP)

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Daje nadzieję pokrzywdzonym". Politycy o ustawie PiS ws. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:05
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy autorstwa PiS o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Zdaniem senatora obozu rządzącego Jana Marii Jackowskiego proponowane rozwiązania będą testem na wiarygodność dla polityków Koalicji Obywatelskiej. Wiceprzewodnicząca KO Katarzyna Lubnauer sugeruje, że celem projektu jest podgrzewanie atmosfery wokół stołecznej reprywatyzacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kuratele były rozdawane na prawo i lewo". Jan Śpiewak zeznawał przed komisją weryfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 16:02
Kuratele były rozdawane na prawo i lewo - mówił przed komisją weryfikacyjną aktywista Jan Śpiewak, zeznając w sprawie reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Joteyki. Podkreślał, że sprawa ta jest sztandarowym przykładem tego, jak wyglądała afera reprywatyzacyjna w stolicy.
rozwiń zwiń