X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Miał po pijanemu spowodować kolizję. SN uchylił immunitet sędziemu z Rybnika

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:11
- Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w środę po południu immunitet sędziemu sądu okręgowego z Rybnika Ryszardowi F., który miał po pijanemu spowodować kolizję drogową - poinformował rzecznik prasowy tej izby Piotr Falkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

"Immunitet został uchylony w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego, czyli prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości" - przekazał Falkowski. Jednocześnie - jak dodał - Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego w czynnościach i obniżyła jego uposażenie o 45 proc. Jak zaznaczył dwie ostatnie decyzje są środkami obligatoryjnymi w takiej sytuacji.

1200_sąd_shutterstock.jpg
Sprawa sędzi Morawiec. Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: prokuratura może przejść do postawienia zarzutów

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że sędzia Ryszard F. – przewodniczący jednego z wydziałów Sądu Okręgowego w Rybniku - został we wtorek wieczorem zatrzymany w związku ujęciem go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. "Kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowodował kolizję drogową. Przeprowadzone badanie wykazało u sędziego 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu" - podawała PK.

Czytaj także:


Wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu skierował w środę Wydział Spraw Wewnętrznych PK. Trafił on do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Uchylenie odbyło się w trybie przewidzianym w ustawie o ustroju sądów dla sytuacji, gdy sędzia został ujęty na gorącym uczynku" - zaznaczył Falkowski. Zgodnie z przepisem w takich sytuacjach "sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę w przedmiocie wniosku niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od jego wpłynięcia do sądu dyscyplinarnego".

Jak informowała wcześniej policja, do kolizji doszło we wtorek w godzinach wieczornych przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Kierujący samochodem sędzia najechał na tył poprzedzającego go pojazdu, który skręcał w lewo. Kierujący tym drugim autem 81-latek doznał obrażeń ręki.

Prokuratorzy, w porozumieniu z Sądem Apelacyjnym w Katowicach, zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy kolizji. Badanie potwierdziło, że był pod wpływem alkoholu.

Zgodnie ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia - którego chroni immunitet - nie może być zatrzymany, ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy ujęcia na gorącym uczynku, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu sędziego niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Może on nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego sędziego.

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Katowicach Aleksandra Janas potwierdziła w środę przed południem, że prezes tego sądu zgodził się na zatrzymanie sędziego i nie zdecydował o jego natychmiastowym zwolnieniu. O całej sytuacji została powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i I prezes Sądu Najwyższego.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa "polskiego Fritzla". Uchylono immunitet prokuratorowi w stanie spoczynku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:29
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet prokuratorowi w stanie spoczynku Bartłomiejowi K. Zarzuca się mu niedopełnienie obowiązków w śledztwie dotyczącym Mariusza Sz. (nazywanego przed media "polskim Frtizlem"), który więził w piwnicy oraz gwałcił małżonkę, a także molestował seksualnie córkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchylono immunitet wrocławskiej prokurator. Prokuratura postawi jej korupcyjne zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:59
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet wrocławskiej prokurator podejrzewanej w związku z aferą korupcyjną. Sąd Najwyższy nie wyraził jednak zgody na aresztowanie kobiety.
rozwiń zwiń