Połowa łóżek i respiratorów na Mazowszu zajęta. Wojewoda zwiększa rezerwy

2020-10-09, 21:35

Połowa łóżek i respiratorów na Mazowszu zajęta. Wojewoda zwiększa rezerwy
Zdj. ilustr. . Foto: Shutterstock

Na Mazowszu zajętych jest około 50 procent łóżek dla chorych na COVID-19, podobny odsetek dotyczy wykorzystywanych respiratorów. Zwiększenie liczby miejsc dla pacjentów i aparatury dla najciężej chorych ogłosił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak poinformował, na Mazowszu zajętych jest 546 z 1166 łóżek covidowych. W przypadku respiratorów jest to 51 wykorzystywanych urządzeń na 94 dostępne. Konstanty Radziwiłł zaznaczył jednocześnie, że te statystyki poprawią się dzięki podjętym dziś decyzjom.

Powiązany Artykuł

covid ulica free shutt 1200 .jpg
Maseczki na ulicach, ograniczenia zgromadzeń i liczby gości. Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

- Jeżeli chodzi o Warszawę, to do szpitali covidowych dołączyły: Szpital Czerniakowski przy ulicy Stępińskiej, Szpital Grochowski oraz - i to jest taka mocna wiadomość - 404 łóżka w Szpitalu MSWiA przy Wołoskiej, w tym 50 łóżek z respiratorami. To daje nam naprawdę duże poczucie bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o możliwości leczenia - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Czytaj także:

Wojewoda przyznał, że mogą jednak zdarzyć się sytuacje, gdy w danym szpitalu zabraknie miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Koordynatorzy ratownictwa i transportu medycznego mają wówczas kierować chorych do innych miast, gdzie znajdują się placówki z wolnymi łóżkami.

Konstanty Radziwiłł przypomniał ścieżkę postępowania dla osób, u których po dodatnim wyniku testu wymagana jest hospitalizacja. - Jeżeli taka osoba jest dodatnia, to powinna od razu trafić do szpitala drugiego poziomu, czyli tam, gdzie pacjenci są leczeni. Lekarze wiedzą, gdzie są takie szpitale, a ewentualne przewozy transporty medycznym - tutaj jest zapewniona koordynacja, jeżeli chodzi o urząd wojewody - tłumaczył.

Badania przesiewowe

W przypadku, gdy pacjent jest już w szpitalu, a jego status epidemiczny jest niepewny, to powinien przebywać w tej placówce w izolacji do czasu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia. Jeśli test jest ujemny, to osoba zostaje w tym samym szpitalu, w przypadku dodatniego wyniku taki pacjent musi trafić do lecznicy drugiego lub trzeciego poziomu.
Konstanty Radziwiłł odniósł się też do zwiększonego odsetka pozytywnych wyników testów. Według pierwotnych danych resortu zdrowia, w całej Polsce było to ponad 20 procent. Po skorygowaniu liczby testów wynik pozytywnych badań spadł do niespełna 16 procent.

Wojewoda mazowiecki mówił, że obecnie odchodzi się od badań przesiewowych. - Badania są wykonywane, można powiedzieć, u osób, u których podejrzewamy chorobę. Coraz więcej jest badań u osób, które mają przynajmniej jakieś niewielkie objawy, a nie u osób zupełnie zdrowych. To jest proste wytłumaczenie, dlaczego odsetek dodatnich wyników jest większy. Wydaje się, że te badania przesiewowe na obecnym etapie epidemii po prostu są niezasadne - ocenił były minister zdrowia.

Wojewoda dodawał, że istotnym aspektem są też koszty badań, gdyż - jak mówił - koszt jednego testu to nadal około kilkuset złotych. Pytany o sytuację w przypadku dalszego rozwoju epidemii, Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że na Mazowszu są rezerwy łóżkowe i sprzętowe. Jak zapewnił, na województwo przypada 800 respiratorów.

Ryzyko transmisji COVID-19

dn

Polecane

Wróć do strony głównej