Egzekwowanie zasad bezpieczeństwa. Policja podała dane dot. kar za brak maseczek

2020-10-08, 16:01

Egzekwowanie zasad bezpieczeństwa. Policja podała dane dot. kar za brak maseczek
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już ponad 170 tys. osób, ponad 20 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a tylko w środę 475. W ponad 7,5 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka przekazał, że "od momentu wprowadzenia stanu epidemii w Polsce tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policjanci wykonali ponad 3,7 mln służb".

- Każdego dnia cały czas angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 16-20 tys. funkcjonariuszy - poinformował.

Powiązany Artykuł

Premier_COVID_8.10.jpg
Premier: podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni

We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa szefa MZ Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego Policji Jarosława Szymczyka, podczas której podkreślono, że przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Ogłoszono "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.

Jak przypomniał rzecznik KGP, inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - dodał.

Powiązany Artykuł

pap_koronawirus 1200 (1).jpg
"Nie będzie taryfy ulgowej". Rzecznik KGP o karach za brak maseczki

- Policyjne interwencje najczęściej dotyczą niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa oraz gromadzenia się. Zawsze w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających - wyjaśnił Ciarka.

Czytaj także:

Ponadto, od początku działań, policjanci wspólnie z Państwową Inspekcją Sanitarną dokonali ponad 470 tys. kontroli w środkach transportu publicznego, w placówkach handlowych czy dyskotekach. Ponad 17,5 mln razy sprawdzili osoby skierowane na kwarantannę.

- To ogromna liczba sprawdzeń. Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń - zauważył rzecznik KGP i przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.

Zobacz także:

Źródło: TVP Info

itom

Polecane

Wróć do strony głównej