X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA: rząd wspiera i będzie wspierał prawa mniejszości narodowych i etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:52
 - Sytuacje, gdy ktoś ośmieli się naruszyć te prawa, spotkają się ze stanowczą reakcją państwa polskiego, którego mniejszości są współobywatelami – oświadczył w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński
Szef MSWiA Mariusz KamińskiFoto: Twitter/MSWIA

RM 1200 pap.jpg
Nowi ministrowie zaprzysiężeni w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w środę w Warszawie w uroczystości z okazji 15-lecia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. - Przez lata komisja stała się ważnym miejscem, ważnym forum dialogu między przedstawicielami państwa polskiego a obywatelami państwa polskiego reprezentującymi wszystkie zamieszkujące nasz kraj mniejszości narodowe i etniczne – podkreślił.

Kamiński stwierdził, że mniejszości narodowe i etniczne w Polsce to wspaniałe dziedzictwo historyczne otrzymane w spadku od I Rzeczpospolitej. - Rzeczpospolitej wielu narodów, wielu kultur i wielu religii. Jest to dla nas niezwykle ważna wartość, wartość, którą musimy wspólnie chronić – dodał.

- Jako minister spraw wewnętrznych chcę państwa zapewnić, że prawo do swobodnego kultywowania swojej tożsamości narodowej, swojej tożsamości kulturowej czy swojej tożsamości religijnej jest prawem nienaruszalnym, jest prawem fundamentalnym – mówił minister, kierując swe słowa do przedstawicieli mniejszości zgromadzonych na uroczystości.

Jak zapewnił, rząd wspiera prawa mniejszości narodowych i etnicznych do realizowania ich fundamentalnych wartości, a zarazem gwarantuje respektowanie tych praw.

- Gwarantujemy również to, że jeżeli ktokolwiek ośmieli się naruszyć prawa mniejszości narodowych w państwie polskim, jeżeli ktokolwiek ośmieli się atakować przedstawicieli mniejszości narodowych z tego tytułu, że przynależą do tej wspólnoty, zawsze taka sytuacja spotka się ze stanowczą reakcją państwa polskiego. Państwa, którego wy jesteście współobywatelami. Proszę, żebyście zawsze o tym pamiętali, że państwo polskie będzie chronić mniejszości narodowe i swoich obywateli, którzy zamieszkują nasz kraj" - oświadczył szef MSWiA.

"Miejsce dialogu"

Podczas uroczystości minister w towarzystwie współprzewodniczących Komisji Wspólnej, podsekretarza stanu w MSWiA Błażeja Pobożego i prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza, wręczył Krzyże Zasługi członkom Komisji.

Postanowieniem prezydenta RP na wniosek ministra SWiA za zasługi w działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został przedstawiciel mniejszości ormiańskiej, Edward Mier-Jędrzejowicz. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został natomiast przedstawiciel mniejszości tatarskiej, Artur Konopacki.

Po raz pierwszy Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zebrała się 21 września 2005 roku, o czym na uroczystości przypomniał Błażej Poboży.

- Te 15 lat stałej współpracy przekonuje nas, że to bardzo dobre rozwiązanie. Ta wspólna komisja, która jest miejscem dialogu, miejscem rozmowy, miejscem wypracowywania wspólnych, dobrych rozwiązań dla wszystkich obywateli państwa polskiego. To jest dobre miejsce współpracy dla państwa i dla strony mniejszościowej – podkreślił wiceminister, współprzewodniczący komisji.

Historia i dorobek prac Komisji Wspólnej musi być, jak mówił Poboży, spopularyzowany. - Dlatego podjęliśmy decyzję i miło mi zakomunikować, że doczekamy się publikacji okolicznościowej poświęconej działalności temu piętnastoleciu Komisji Wspólnej – powiedział.

Głos podczas uroczystości zabrał również drugi współprzewodniczący, Grzegorz Kuprianowicz. Jak mówił współprzewodniczący, "15 lat to szmat czasu, wiele wysiłku, setki godzin dyskusji, zabiegów, doświadczeń i ciężkiej pracy".

Komisja Wspólna – jak zauważył – jest oryginalnie polskim wkładem w międzynarodowy system ochrony mniejszości, a zarazem organem wyjątkowym w skali światowej.

- W swoich piętnastoletnich dziejach nasza komisja miała pozytywne, ale i trudne momenty. (…) W ciągu tych piętnastu lat na forum komisji niektóre kwestie istotne dla mniejszości udało się rozwiązać. Niestety, jeszcze więcej pozostało do rozwiązania – powiedział Kuprianowicz. W swym wystąpieniu mówił też o potrzebach, w kierunku których Komisja powinna się zwrócić.

Członkowie komisji od współprzewodniczących pod koniec uroczystości otrzymali specjalne podziękowania, a po jej zakończeniu udali się na 71. spotkanie gremium.

W skład Komisji Wspólnej na równych prawach ze stroną rządową wchodzą przedstawiciele dziewięciu mniejszości narodowych, czterech mniejszości etnicznych oraz użytkowników języka regionalnego.

Komisja opiniuje projekty aktów prawnych, które dotyczą spraw mniejszości, a także programy, których jednym z celów jest ochrona i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości. Wśród jej zadań leży również przeciwdziałanie dyskryminacji osób należących do mniejszości.

Podstawą dla funkcjonowania organu jest Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

dn