X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Podróże wewnątrz UE. Wiceszef MSWiA: nie ma planów zamykania granic

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 06:39
- Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: M-SUR/shutterstock

Kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE - z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją - Polska wprowadziła wiosną w reakcji na pandemię COVID-19. Restrykcje obowiązywały od marca do czerwca. Podobne rozwiązania zastosowały wówczas również inne państwa członkowskie.

"Nie planujemy"

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki zapytany został przez PAP, czy rozważany jest powrót do tego typu restrykcji z uwagi na jesienne przyrosty zakażeń w Polsce i w Unii. - Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic. W Polsce również nie ma dyskusji na ten temat. Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych - wyjaśnił.

COVID shutterstock free 1200.jpg
Testy antygenowe na COVID-19 pomogą wykryć osoby niosące wysokie ryzyko zakażenia

- Mamy nadzieję, że tak pozostanie - dodał Grodecki.

Granice zewnętrzne UE

Od marca do czerwca na granicy wewnętrznej UE Straż Graniczna skontrolowała prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski. Funkcjonariusze podkreślają, że choć wcześniej kontrola była już tymczasowo przywracana przez Polskę pięciokrotnie, to nigdy na taką skalę. W kontrolę ruchu granicznego i ochronę tzw. zielonej granicy codziennie zaangażowanych było ok. 670 pograniczników.

Czytaj także:Restrykcje dotyczące zarówno ograniczenia wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązku poddania się kwarantannie, nadal obowiązują na granicach stanowiących zewnętrzne granice UE - z Ukrainą, z Białorusią i z Rosją. Katalog osób, których nie obejmuje zakaz wjazdu lub obowiązek kwarantanny, określany jest w kolejnych rozporządzeniach MSWiA. Wjazd do Polski w ostatnim czasie umożliwiono m.in. obywatelom Białorusi w związku z kryzysem politycznym w ich kraju.

Restrykcje i zakazy

rzym koronka 1200 east.jpg
Włoska turystyka liczy straty. W tym roku wynoszą już 16 mld euro

Osoby, które planują podróże za granicę, również w strefie Schengen, powinny jednak zapoznać się z informacjami publikowanymi na stronie internetowej MSZ. Resort dyplomacji wyjaśnia, z jakimi restrykcjami w poszczególnych państwach powinni liczyć się obywatele polscy. Przydatne informacje znajdują się m.in. w zakładce "Koronawirus - podróże za granicę".

Osobną kwestią są ponadto zakazy lotów, którymi zgodnie z ostatnim rozporządzeniem do 13 października objęto 29 państw. Na liście znajdują się: Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Bahrajn, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Argentyna, Chile, Ekwador, Indie, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Panama, Paragwaj, Peru, Trynidad i Tobago, Wyspy Zielonego Przylądka, USA, Oman oraz Bahamy. Zakazem lotów nie jest objęty żaden kraj UE lub strefy Schengen.

fc

Czytaj także

"Na ten moment czekaliśmy wszyscy". Premier o otwarciu granic

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:25
"Zamknięte granice były dla wielu sporą niedogodnością, wszyscy czekaliśmy na moment ich otwarcia" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tylko tak możemy zahamować pandemię". Orban odrzuca krytykę KE dot. zamknięcia granic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 13:20
Premier Węgier Viktor Orban odrzucił w piątek krytykę ze strony Komisji Europejskiej dotyczącą zamknięcia węgierskich granic przed cudzoziemcami przy zachowaniu wyjątku dla państw Grupy Wyszehradzkiej, o czym mówił w Radiu Kossuth.
rozwiń zwiń