X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niepodległa Polska nie ma obowiązku utrzymywać funkcjonariuszy służb". Apel opozycjonistów PRL do TK

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:35
"Funkcjonariusze komunistycznego aparatu terroru mordowali, torturowali i dokonali niezliczonych przestępstw na działaczach niepodległościowych" - napisali działacze opozycji demokratycznej w PRL w petycji do prezes TK Julii Przyłębskiej. Podkreślili, że "niepodległa i suwerenna Polska nie ma żadnego obowiązku" ich utrzymywać.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Jak poinformował Trybunał Konstytucyjny, ogłoszenie wyroku w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej nastąpi 13 października. Ustawa zakłada obniżenie emerytur i rent byłym już funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa PRL. Do tej pory Trybunał dwukrotnie zajmował się tymi przepisami.  

W połowie lipca TK rozpoczął rozpatrywanie wniosku warszawskiego sądu okręgowego w sprawie tych regulacji, zaś w połowie sierpnia przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego odpowiadali na pytania sędziów TK. Wtorkowa rozprawa będzie trzecią w sprawie wniosku stołecznego SO.

lichocka 1200.jpg
Ustawa dezubekizacyjna przed TK. Lichocka: będziemy jej konsekwentnie bronić

Apel działaczy opozycyjnych

"W imieniu prześladowanych i poszkodowanych przez aparat terroru PRL zwracamy się do Przewodniczącej składu orzekającego - prezes TK Juli Przyłębskiej oraz do całego składu orzekającego TK o stwierdzenie zgodności z Konstytucją RP wszystkich zakwestionowanych przepisów przedmiotowej ustawy" - zaapelowali działacze opozycji demokratycznej w PRL.

Podkreślili, że "Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, Służba Bezpieczeństwa, wywiad, kontrwywiad, Informacja Wojskowa i inne instytucje aparatu terroru państwa totalitarnego jakim była PRL, były organizacjami przestępczymi (również według obowiązującego prawa PRL) i wysługiwały się obcemu mocarstwu – Związkowi Sowieckiemu".

"Funkcjonariusze komunistycznego aparatu terroru mordowali, torturowali i dokonali niezliczonych przestępstw na działaczach niepodległościowych. Wszystkie zatrudnione tam osoby miały pełną świadomość, że służą utrzymaniu przy władzy narzuconego przez Imperium Sowieckie reżimu oraz utrzymaniu w posłuszeństwie narodu Polskiego. Funkcjonariusz śledczy, referent od obsługi aparatu podsłuchowego, maszynistka czy sprzątaczka, wszyscy oni byli trybami tej przestępczej machiny" - wskazali w dalszej części.

Ringier Axel Springer free 1200.jpg
RASP pozwał Samuela Pereirę. Poseł PiS: warto zwołać sejmową komisję kultury

Czytaj także:


Polska nie musi utrzymywać funkcjonariuszy służb

Jak ocenili opozycjoniści z czasów PRL, "niepodległa i suwerenna Polska nie ma żadnego obowiązku utrzymywać funkcjonariuszy służb, które występowały przeciw niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i prześladowały jej najlepszych synów".

Sygnatariuszami petycji są m.in. Adam Borowski, Andrzej Rozpłochowski, Wacław Holewiński, Emil Broniarek, Jerzy Langer, Mirosława Łątkowska czy Tadeusz Markiewicz.

Ustawa dezubekizacyjna

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną, czyli nowelizacją przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL.

W połowie września br. w uchwale Izby Pracy Sądu Najwyższego w kontekście obniżenia emerytur b. funkcjonariuszy PRL orzeczono, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka. Sędziowie SN odnosząc się do sprawy w TK, wskazali, że Trybunał orzeka, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, zaś SN odpowiedział, jak rozumieć określone zapisy z ustawy i rozstrzygnięcia obu organów nie konkurują ze sobą. 

AS


Czytaj także

"Kwestia elementarnej sprawiedliwości". Maciejewski o ustawie dezubekizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 09:55
- Nie ma powodu, by ci ludzie dostawali przywileje, dużo większe pieniądze na emeryturze niż osoby, które ciężko pracowały, lub, o zgrozo, które były przez ten system represjonowane - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci"). W dyskusji wzięli udział również Jacek Łęski (TVP) oraz Wojciech Przybylski ("Res Publica Nowa").
rozwiń zwiń