X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ustawa dezubekizacyjna wraca na wokandę. TK wznawia odroczone posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 05:18
Trybunał Konstytucyjny będzie dziś kontynuował posiedzenie w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Początek posiedzenia zaplanowano na godz. 11. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grand Warszawski/ Shutterstock

Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje sprawę od połowy lipca, na wniosek warszawskiego Sądu Okręgowego z 2018 roku. Do tej pory przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego wygłosili stanowiska, odpowiedzieli też na pytania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W odpowiedzi na pytanie prezes TK Julii Przyłębskiej przyznali, że ustawa nie pozbawia prawa do świadczenia emerytalnego, a zmienia jego wysokość.

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
SN ws. ustawy dezubekizacyjnej. Mucha: należało poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

Posłuchaj
00:44 tk - spec - kurek .mp3 W Trybunale Konstytucyjnym dziś kontynuacja rozprawy dotyczącej tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL - relacja Pauliny Kurek (IAR)

 

Wątpliwości sądu

Stołeczny sąd zakwestionował zgodność przepisów ustawy dezubekizacyjnej między innymi z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa oraz niedziałania prawa wstecz. W ocenie Sądu Okręgowego, ustawa może być postrzegana jako represyjno-odwetowa, zmierzająca do ukarania jej adresatów.

Czytaj także:

Jak wskazano, ponowne obniżenie uposażenia emerytalno-rentowego względem tej samej grupy może być uznane za naruszenie zasady, zgodnie z którą nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie. Sąd Okręgowy zaznaczył, że pierwszą obniżkę świadczeń wprowadzono w 2009 roku, co w jego ocenie stanowiło skuteczną sankcję za służbę funkcjonariuszy służb PRL na rzecz państwa totalitarnego.

Niższe świadczenia pracowników aparatu represji

Ustawa dezubekizacyjna obejmuje osoby, które pracowały w komunistycznym aparacie represji od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku. Staż funkcjonariuszy w czasach PRL sprawdzał Instytut Pamięci Narodowej. Na 191 tysięcy zleconych do weryfikacji nazwisk, wobec 110 tysięcy nie odnaleziono dokumentów osobowych, a ustawą objęto ponad 40 tysięcy byłych funkcjonariuszy, którzy według dokumentów IPN pełnili służbę na rzecz totalitarnego państwa. Zgodnie z przepisami, emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli tak zwana ustawa dezubekizacyjna, dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Ostatnią rozprawę, wyznaczoną na 11 września, odroczono.


mbl

Czytaj także

"Dziękujemy za ich walkę o wolną Polskę". Minister rodziny o dodatkach emerytalnych dla opozycjonistów w PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:25
- Poprzez dodatki emerytalne chcemy podziękować opozycjonistom z czasów PRL, którzy z narażeniem zdrowia, a nawet życia walczyli o niepodległą Polskę i przyczynili się do obalenia totalitarnego ustroju - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:25
Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
rozwiń zwiń