"Niemieccy politycy powinni uważać na sformułowania o głodzeniu". Czarnecki o słowach wiceszefowej PE

2020-10-01, 18:08

"Niemieccy politycy powinni uważać na sformułowania o głodzeniu". Czarnecki o słowach wiceszefowej PE
Ryszard Czarnecki. Foto: PAP/Hanna Bardo

- Politycy niemieccy powinni uważać na sformułowania. Jeśli któryś z nich mówi o zagłodzeniu kogoś, to można mieć jednoznaczne skojarzenia z tymi, którzy w przeszłości mieli siłowe projekty wobec Europy - uważa europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

- Jeśli niemiecki polityk mówi o zagłodzeniu kogoś, to można mieć jednoznaczne skojarzenia z tymi, którzy w przeszłości mieli siłowe projekty wobec Europy i też chcieli ją urządzać wbrew ludziom i społeczeństwom w niej mieszkającym. Myślę, że pani Barley powinna jednak uważać na słowa, bo w Niemczech istniała w przeszłości partia, która w nazwie miała słowo socjalistyczna, która też miała zamiar głodzić inne nacje europejskie i źle się to skończyło, także dla Niemców - powiedział Czarnecki.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Finansowe zagłodzenie" Polski i Węgier. Oburzenie po słowach wiceszefowej PE

Jak dodał, socjaliści niemieccy - partia Katariny Barley - powinni kłaść większy nacisk na pozyskiwanie wyborców w Niemczech, bo w sondażach SPD dała się już dawno wyprzedzić Zielonym. - Zbliża się do nich też Alternatywa dla Niemiec. Myślę, że Pani Barley niech się martwi o przyszłość własnej formacji, bo wszystko wskazuje, że po latach wspólnych rządów z chadecją przejdzie do głębokiej opozycji - powiedział Czarnecki.

"Dotacje unijne skutecznym sposobem wywierania presji"

Europoseł PiS odniósł się do słów niemieckiej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley, które padły w wywiadzie udzielonym radiu Deutschlandfunk. Barley wezwała do wywierania większej presji na Węgry i Polskę w celu utrzymania zasad praworządności.

- Praworządność jest nieustannie łamana, dotacje unijne są skutecznym sposobem wywierania presji - mówiła polityk. - Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię - oceniła Barley.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej