X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Siostry zatruły się muchomorem sromotnikowym. Obie zmarły

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:43
Dwie siostry, w wieku 66 i 80 lat, zmarły po ostrym zatruciu muchomorem sromotnikowym. Kobiety były leczone w poznańskim szpitalu miejskim. Młodsza zmarła w nocy ze środy na czwartek po przewiezieniu jej do Warszawy, gdzie miała mieć przeszczepioną wątrobę.
Muchomor zielonkawy, potocznie nazywany sromotnikowym, jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w Polsce
Muchomor zielonkawy, potocznie nazywany sromotnikowym, jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w PolsceFoto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Rzecznik Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu lek. med. Eryk Matuszkiewicz powiedział w czwartek, że zmarłe pacjentki były siostrami w wieku 80 i 66 lat. - Obie trafiły do nas w poniedziałek, w ciężkim stanie. Pochodziły z okolic Wrześni - dodał.

WP_20200907_13_10_08_Pro.jpg
Grzyby rosną jak po deszczu. Ile kosztują?

Wyjaśnił, że stan młodszej z sióstr był cięższy. Kobieta zmarła w nocy ze środy na czwartek w Warszawie. - Jeżeli nasze leczenie nie pomaga, nie przynosi efektów, to ostateczną formą jest przeszczepienie wątroby. Dlatego pacjentka została zakwalifikowana, dojechała do Warszawy, ale niestety jej stan był tak ciężki, że po kilku godzinach zmarła - opisał lekarz.

Myślały, że to pieczarka

80-latka zmarła w poznańskim szpitalu w czwartek nad ranem. Obie kobiety zatruły się muchomorem sromotnikowym. - Była to młoda, mała forma muchomora sromotnikowego, które panie nazywały pieczarką. Nie były na grzybobraniu, podobno dostały je od sąsiada - powiedział Matuszkiewicz.

Dodał, że od początku września na oddział toksykologii poznańskiego szpitala trafiło w sumie pięć osób z potwierdzonym zatruciem muchomorem sromotnikowym. - To dużo, w zeszłym roku nie było tylu przypadków i nie było tak ciężkich zatruć jak teraz - ocenił.

las grzybobranie 1200 free
Bezpieczne grzybobranie. Co zrobić, by nie zgubić się w lesie?

W ubiegłym roku w szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego zatrucia grzybami.

***

Muchomor zielonkawy, potocznie nazywany sromotnikowym, jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w Polsce. Jeden mały owocnik (50 g) może zatruć całą rodzinę. Grzyb ten ma zielonkawą barwę kapelusza, jest podobny nieco do gołąbka zielonawego, a czasem do gąski zielonki. Zjedzenie go powoduje jednak silne zatrucia i nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj późno, bo po ok. 8-12 godzinach od spożycia.

paw/