X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyzwania Kościoła w Polsce. Zebranie plenarne KEP w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 06:53
Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce będą głównym tematem obrad biskupów, które odbędą się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach. Poinformował o tym biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mazur/episkopat.pl

W poniedziałek obrady będą prowadzone w łódzkim seminarium duchownym, a we wtorek w Pabianicach. Nowością będzie praca w pięciu grupach tematycznych.

1200_rodzina_shutterstock.jpg
Rada ds. Rodziny KEP o problemach bioetycznych małżeństw. Bp Śmigiel: musimy być blisko rodzin

Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadzi ksiądz Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach i sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem księdza Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: "Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych". Trzecia podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadzi i poprowadzi dyskusję ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęci czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem będzie nowy rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak. Tematem rozmów piątej grupy będzie "Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian". Jej moderatorem będzie ksiądz Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Wytyczanie kierunków działań

Biskup Artur Miziński wierzy, że nowe doświadczenie pracy w grupach nad tematem wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce, a potem dzielenie się wszystkimi biskupami wnioskami z tych dyskusji przyniesie dobre owoce.


Posłuchaj
00:30 nowe doswiadczenie.mp3 Biskup Artur Miziński o 387. Zebraniu Plenarnym KEP (IAR)

 

- Będzie to ważne nie tylko jeśli chodzi o refleksję nad tą tematyką, ale przede wszystkim w odniesieniu do priorytetów w poszczególnych dziedzinach czy też wytyczania pewnych kierunków działań, które pozwolą nam bardziej owocnie posługiwać Kościołowi, który jest w Polsce - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polskiej.

Posłuchaj
00:29 rzecznik kep.mp3 Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak o tematach poruszonych przez biskupów (IAR)

 

Droga formacji prezbiterów

Biskup dodał, że ważnym zagadnieniem najbliższego zebrania będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Tej części spotkania będzie przewodniczył arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa.

niemowle_free_1200.jpg
Rzecznik Episkopatu: biskupi popierają inicjatywy zmierzające do ochrony życia od poczęcia

- Nie zabraknie także innych zagadnień, jak sprawy prawne i wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu Polski oraz instytucji z nią bezpośrednio związanych - zapowiedział biskup Artur Miziński.

Biskupi omówią też kwestie dotyczące rodziny poruszane przez Radę do spraw Rodziny, a także sprawy dotyczące Komisji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Celebracje liturgiczne

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą święta siostrę Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, Eucharystii o godzinie 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali mszę świętą pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka w kościele pod wezwaniem świętego Mateusza w Pabianicach. Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 00:50
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał aktu zawierzenia Kościoła w Polsce Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Po modlitwie różańcowej transmitowanej on-line w kaplicy arcybiskupów poznańskich zwracał się do Boga słowami aktu zawierzenia, prosząc również o "oddalenie pandemii koronawirusa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Marek Jędraszewski: pełnia życia jest w małżeństwie i w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 23:50
- Nie żyjemy dla siebie i nie umieramy dla siebie. Pełnię życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych, osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski do rodzin w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
rozwiń zwiń