X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był dla Solidarności Walczącej latarnią na drodze ku niepodległości". Mateusz Morawiecki wspomina ojca

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 21:13
- Mój ojciec była dla Solidarności Walczącej latarnią na drodze ku niepodległej Polsce. Myślał o każdym najsłabszym członku naszej społeczności, o solidarności, o budowie silnej Polski - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po mszy św. w intencji zmarłego rok temu jego ojca śp. Kornela Morawieckiego.
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński składają kwiaty przed grobem Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński składają kwiaty przed grobem Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Powązkowskim w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Eucharystia z udziałem najbliższej rodziny, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i licznie zgromadzonych przyjaciół odbyła się w kościele św. Jozafata na stołecznych Powązkach. Liturgii przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. prałat Andrzej Kowalski. Wraz z nim mszę św. koncelebrował ks. Dariusz Kowalski z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Drodzy przyjaciele mojego ojca. Wiem, że był on dla was człowiekiem, który wyznaczał kierunek działań, był latarnią na drodze ku niepodległej Polsce - powiedział po mszy św. do zgromadzonych premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
morawiecki tablica kprm 1200.jpg
Premier odsłonił tablicę poświęconą ojcu. Dziś mija rok od śmierci Kornela Morawieckiego

Przywołując słowa Władysława Reymonta, że "rzeczywistość jest utkana z tej samej przędzy co i marzenia", premier powiedział, że jego ojciec "tkał tymi marzeniami rzeczywistość w tych okolicznościach, w jakich przyszło mu żyć i robił to z ogromną determinacją". Zwrócił jednocześnie uwagę, że aktywność Kornela Morawieckiego "rozpościerała się między dwiema postawami - ofiarnością i odwagą - znał wartość, można rzec - miecza i krzyża".

Dodał, że ofiarność ojca, którą miał, czasami nawet wobec nieznajomych, odnosiła się zarówno do ich stanu ducha, jak i wynikała z ich potrzeb materialnych. - Była ona dla niego czymś oczywistym, bardzo naturalnym - wspominał premier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że odwaga kazała jego ojcu tkać z marzeń rzeczywistość w okolicznościach "nader trudnych". - On nigdy nie uważał ich za ostateczne, za niemożliwe, wręcz przeciwnie. Wielkim marzeniem, wielkim pragnieniem, w jakimś sensie mottem życiowym, myślą przewodnią, było to, żeby sięgać dalej, dążyć do większych rzeczy niż te, które nami kierują, niż te, którymi aktualnie żyjemy - stwierdził.

Podkreślił, że jego ojciec "wierzył głęboko, że tym, jacy jesteśmy i co robimy, jakie dobro wokół siebie rozsiewamy - przyczyniamy się nie tylko do lepszego świata".

Posłuchaj
00:53 10657061_1.mp3 Warszawa: Kornel Morawiecki upamiętniony w 1. rocznicę śmierci (IAR)

"Ojciec myślał o każdym członku naszej społeczności"

Zwrócił uwagę, że pogoda ducha Kornela Morawieckiego, znana wszystkim, którzy go znali choćby krótko, szła w parze z jego determinacją.

- W naszej przysiędze - składanej jako członkowie Solidarności Walczącej - kazała mu walczyć o Rzeczpospolitą Solidarną i walczyć za cenę nawet własnego życia - wyznał premier.

Powiedział, że ci, którzy mniej przychylnym okiem patrzyli na dorobek jego ojca, uważając, że po 1989 roku nie miał on propozycji dla Polski, są w głębokim błędzie.

- Poprzez życie i swoją działalność ojciec świadczył, że po 1989 roku, a nawet wcześniej myślał o tym, jak wolna Polska ma być urządzona. Myślał o każdym najsłabszym członku naszej społeczności, myślał o solidarności, której tak bardzo brakowało po 1989 roku, o budowie silnego państwa, silnych instytucji, o budowie silnej Polski poprzez zrównoważoną dobrze prowadzoną gospodarkę - mówił premier.

"Ojciec wykuł pomnik w naszych sercach"

- Ideały, które dzisiaj niesiemy w przyszłość, są także spełnieniem Twoich myśli i pragnień - oznajmił Mateusz Morawiecki, zwracając się do zmarłego ojca.

Premier podziękował także wszystkim towarzyszom drogi ojca, jak ocenił - "trudnej i wcale nie oczywistej". - Także dzięki wam Polska dzisiaj jest niepodległa, wolna, suwerenna i coraz bardziej dostatnia. Ojciec wykuł pomnik nie w marmurze, ale w naszych sercach - podsumował Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
semka.jpg
"Przestrzegał przed konsekwencjami bezkarności przywódców stanu wojennego". Piotr Semka o Kornelu Morawieckim

W kazaniu ks. prał. Andrzej Kowalski przywołał biblijną postać Hioba, który, mimo że stracił nie tylko najbliższych, ale także cały swój dobytek – nie przeklinał Boga i nie przypisywał mu nieprawości.

- Wielu ludzi w obliczu próby, tragedii, śmierci bliskich pyta: dlaczego, dlaczego Boże mnie to spotkało, dlaczego Boże mnie to uczyniłeś. Tymczasem Bóg nie jest autorem zła.(...) To my, ludzie, bywamy autorami zła - podkreślił duchowny.

Rok od śmierci

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na grób Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie złożono wieniec, kwiaty i zapalono znicze.

Czytaj więcej
Morawiecki Kornel 1200 twitter.jpg
"Pomimo tarć, kłótni i niechęci, trzeba dążyć do zgody narodowej". Premier wspomina zmarłego przed rokiem ojca

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca Solidarności Walczącej, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł 30 września 2019 r. Historycy zajmujący się badaniem dziejów Solidarności Walczącej podkreślają, że była ona jedną z najbardziej radykalnych i najskuteczniej zakonspirowanych organizacji opozycyjnych w latach PRL.

Wyróżniał ją nie tylko radykalny antykomunistyczny program, ale również duża ofiarność i poświęcenie jej członków.

jp

Czytaj także

Mija rok od śmierci Kornela Morawieckiego, legendy Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 05:42
30 września 2019 roku zmarł Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Miał 78 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomimo tarć, kłótni i niechęci, trzeba dążyć do zgody narodowej". Premier wspomina zmarłego przed rokiem ojca

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 09:15
Mija rok od śmierci Kornela Morawieckiego - opozycjonisty czasów PRL, założyciela niepodległościowej organizacji Solidarność Walcząca i ojca premiera Mateusza Morawieckiego.
rozwiń zwiń