X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński wicepremierem. "Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 16:50
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, został wskazany przez Mateusza Morawieckiego na wicepremiera. Polityk pokieruje Komitetem ds. Bezpieczeństwa Państwa. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera polityczna?
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

 - Chciałbym być emerytowanym zbawcą narodu - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie zadane mu w 1994 roku, jakie są jego polityczne ambicje. Dwadzieścia jeden lat później polityk stoi na czele partii, która uzyskuje samodzielną większość w Sejmie. Ten sukces powtarza w 2019 roku. 

mid-20930334.jpg
Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Znamy nowy skład Rady Ministrów

Teraz prezes PiS został wskazany przez Mateusza Morawieckiego na wiceprezesa Rady Ministrów. Ma on nadzorować Komitet ds. Bezpieczeństwa Państwa. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze sugestie polityków PiS, którzy mówili, że "taka decyzja pozytywnie wpłynie na prace rządu". 

Praca na Uniwersytecie Warszawskim

Prezes PiS początkowo uczęszczał do liceum im. Joachima Lelewela, ale ukończył szkołę im. Mikołaja Kopernika. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1968 brał udział w studenckich wiecach podczas wydarzeń marcowych.

W roku 1976 obronił pracę doktorską. Nie rozpoczął aplikacji prokuratorskiej, na którą dostał się w roku 1971. Został zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj również:


Do roku 1981 pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Był również zatrudniony w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Współpraca z KOR

Po roku 1976 rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Był członkiem redakcji niezależnego miesięcznika "Głos" kierowanego przez Antoniego Macierewicza. We wrześniu 1980 roku rozpoczął działalność w "Solidarności", gdzie kierował sekcją prawną Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze.

W czasie stanu wojennego zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. Był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. W trakcie strajków 1988 doradzał strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych.

W późniejszym okresie był członkiem NSZZ "Solidarność" w zespole ds. negocjacji ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym w sprawie powołania koalicyjnego rządu. Pod koniec lat osiemdziesiątych Jarosław Kaczyński był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność".

Kadencja w Senacie i Sejmie

Przez rok sprawował  funkcję ministra stanu, szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. Ze stanowiska zrezygnował po konflikcie środowisk Porozumienia Centrum z prezydentem.

lichocka 1200.jpg
Joanna Lichocka: współczuję wyborcom PO, bo byli oszukiwani bezczelnie i z wielkim tupetem

Zasiadał w Senacie pierwszej kadencji, kandydując z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Następnie w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat na posła w Sejmie I kadencji.

Do Sejmu wrócił w roku 1997, jako kandydat Ruchu Odbudowy Polski, ugrupowania należącego do Akcji Wyborczej Solidarność. Wtedy odszedł z ROP, następnie zrezygnował z funkcji szefa Porozumienia Centrum, a w 1998 odszedł z partii. Rok później do niej powrócił.

Utworzenie PiS i premierostwo 

Od 2001 roku współtworzył ze swoim bratem Lechem Kaczyńskim partię Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to w wyborach parlamentarnych w 2001 roku zdobyło 9,5 proc. głosów.

W 2003 roku z powodu uzyskania urzędu prezydenta m.st. Warszawy przez brata Lecha Kaczyńskiego, przejął po nim stanowisko prezesa PiS. Dwa lata później w wyborach parlamentarnych ugrupowanie to wygrało wybory parlamentarne.


Po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza z funkcji Prezesa Rady Ministrów, stanowisko to objął Jarosław Kaczyński. Powołał gabinet w ramach koalicji PiS-Samoobrona-LRP. Liczne afery oraz nieporozumienia w koalicji sprawiły, że potrzebne było przedterminowe rozpisanie wyborów.

Wybory w roku 2007 wygrała Platforma Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem, który został nowym premierem. Po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku Jarosław wystartował w wyborach prezydenckich, zajmując drugie miejsce. Ponownie uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych w roku 2011, kandydując w okręgu stołecznym. 29 czerwca 2013 został wybrany ponownie na stanowisko prezesa partii.

Zwycięskie wybory

11 listopada 2014 zarekomendował partii decyzję, aby kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2015 został Andrzej Duda, który zwyciężył w drugiej turze tych wyborów.

W wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie uzyskało bezwzględną liczbę mandatów w Sejmie. Kierowane przez niego ugrupowanie utworzyło rząd z Polską Razem i Solidarną Polską, na czele którego stanęła Beata Szydło.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku jego partia ponownie wygrała wybory. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak