"Gazeta Wyborcza" ma opublikować sprostowanie. Sąd oddalił apelację redaktora naczelnego

2020-09-30, 14:56

"Gazeta Wyborcza" ma opublikować sprostowanie. Sąd oddalił apelację redaktora naczelnego
Siedziba "Gazety Wyborczej" na ul. Czerskiej w Warszawie. Foto: kolbet/ Shutterstock

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" o opublikowanie sprostowania prasowego. To kolejna w tym roku prawomocnie wygrana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawa o publikację sprostowania.

Sprostowanie dotyczy artykułu "Rok Ważnych Zmian" opublikowanego w "Gazecie Wyborczej - Tygodnik Trójmiasto" 3 stycznia 2020 r.

Powiązany Artykuł

Parada równości warszawa lgbt shutt free-1200.jpg
"Wyborcza" usunęła tekst krytykujący Barta Staszewskiego. Dziennikarze mają zakaz komentowania sprawy

Nieprawdziwa informacja

22 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z argumentacją pełnomocników MKIDN i nakazał Redaktorowi Naczelnemu "Gazety Wyborczej" wydanie sprostowania podanej w artykule nieprawdziwej informacji o domniemanym ultimatum wobec prezydent Gdańska ws. Europejskiego Centrum Solidarności. Powództwo zostało uwzględnione w całości.

29 września 2020 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację redaktora naczelnego. Wyrok jest więc prawomocny.

"Zgodnie z prawem prasowym, opublikowanie zasadnego i rzeczowego sprostowania odnoszącego się do faktów powinno być standardowym działaniem redakcji, zaś odmowa powinna być oparta o istotne przesłanki, których katalog wskazuje precyzyjnie prawo prasowe" - przypomina w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze po wyroku

Wydany wyrok skomentowali w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl pełnomocnicy MKiDN, mec. Dorota Malanowska i dr Janusz Malanowski - radcowie prawni z kancelarii Malanowski i Wspólnicy.

- Jest to kolejny już, prawomocny wyrok, jaki w ostatnich miesiącach uzyskaliśmy na rzecz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, nakazujący opublikowanie przez Redaktora Naczelnego "Gazety Wyborczej" sprostowania nieprawdziwych informacji. W mojej ocenie wydane rozstrzygnięcie prawidłowo realizuje uprawnienie społeczeństwa do otrzymywania rzetelnej informacji prasowej. Odczuwamy głęboką satysfakcję w związku z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Janusz Malanowski.

Mec. Dorota Malanowska podkreśliła z kolei, że wyrok - jako prawomocny - podlega wykonaniu. W związku z tym, zgodnie z prawem prasowym, przedmiotowe sprostowanie powinno zostać opublikowane na łamach jednego z najbliższych wydań "Gazety Wyborczej".

Czytaj także:
Sprawa "Newsweek Polska"

W maju br. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, zgodnie z którym nakazał Redaktorowi Naczelnemu tygodnika "Newsweek Polska" sprostowanie kilku nieprawdziwych informacji na temat działalności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, zamieszczonych w artykule "Minister kontra artyści" we wrześniu 2019 r. W wydanym orzeczeniu Sąd uznał, że sprostowanie przesłane przez MKIDN było rzeczowe i zasadne, a odmowa jego publikacji - nieuzasadniona. Wyrok w tej sprawie uprawomocnił się w sierpniu.

kb, gov.pl

Polecane

Wróć do strony głównej