X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa". Rzecznik rządu o liście ambasadorów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 09:54
- Ze spokojem przyjmujemy list ambasadorów, którzy wyrazili poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających w Polsce m.in. osoby LGBTI - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że "wszyscy obywatele są równi wobec prawa i tak pozostanie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mazur Travel/shutterstock

W niedzielę akredytowani w Warszawie ambasadorzy kilkudziesięciu krajów wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w naszym kraju.

Morawiecki 1200 pap.jpg
"Tolerancja należy do polskiego DNA". Premier o liście ambasadorów


- To nie chodzi tylko o ten list, ale generalnie o całą masę nieprawdziwych, kłamliwych informacji na temat rzekomych stref wolnych od LGBT w Polsce, których w ogóle nie ma. I my takie działania informacyjne za granicą też prowadzimy" - powiedział Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia.

Rzecznik rządu przypomniał, że "podobny list, w roku bodajże 2012, czy 2013, już był kierowany przez ambasadorów". - Wtedy rządziła Platforma Obywatelska, wtedy to było rzekomo traktowane jako taka po prostu działalność informacyjna, dzisiaj jako wielki atak - podkreślił Piotr Müller.

W związku z tym, jak dodał, "my ten list przyjmujemy spokojnie, w Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa i tak pozostanie".

"Współpraca na rzecz niedyskryminacji"

W liście otwartym ambasadorzy podkreślili m.in. że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", a "szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans".

Jak wskazali, aby to umożliwić, "w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści", konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów, dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo czy administracja publiczna.

Czytaj także:

Sygnatariusze listu wyrazili "uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową".

"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - oświadczyli w liście ambasadorowie.

itom

Czytaj także

"Nieprofesjonalny manifest ideologiczno-polityczny". Dera o liście ambasadorów ws. LGBT

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 23:35
- Nie można nikogo wykluczać, w polskim systemie prawnym wszyscy są równi wobec prawa, nie można dyskryminować ludzi z różnych względów i tutaj nie widzę problemu - polskie prawo pod tym względem jest bardzo precyzyjne - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To początek większego planu". Beata Kempa o liście ambasadorów ws. LGBT

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 08:00
- Jakim prawem decydują się na tak brutalny atak przeciwko polskiemu społeczeństwu, które zadecydowało w wyborach o tym, w jakim kierunku mają iść polskie sprawy? - pytała w Polskim Radiu 24 europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa.
rozwiń zwiń