X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PKW odrzuciła sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za rok 2019

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:06
Sprawozdania finansowe Zielonych oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość za rok 2019 odrzucone - ustaliło Polskie Radio. Uchwały w tej sprawie podjęła dziś Państwowa Komisja Wyborcza. Dla partii otrzymującej subwencję może to oznaczać czasową utratę prawa do budżetowych środków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ASkwarczynski/Shutterstock

Jak przekazał Polskiemu Radiu Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym, w przypadku Konfederacji, odrzucenie sprawozdania jest konsekwencją "naruszenia zasad finansowania kampanii wyborczej" przez komitet wyborczy tego ugrupowania.

Chodzi o opisane w uchwale PKW z 7 lipca uchybienia w sprawozdaniu finansowym Konfederacji z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. W dokumencie Komisja wytknęła komitetowi wyborczemu między innymi przyjęcie korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym wartych 20 tysięcy złotych więcej niż wstępnie zadeklarowano.

shutterstock urna wyborcza free wybory free 1200.jpg
Komunikaty o ważności głosu. Trwa dochodzenie ws. podszywania się pod organy wyborcze

Niewłaściwe przyjęcie środków

"Korzyści te polegały na roznoszeniu ulotek, rozmieszczaniu plakatów, udostępnianiu powierzchni do ekspozycji materiałów wyborczych oraz na pomocy w pracach biurowych i były świadczone wyłącznie przez osoby fizyczne" - głosi lipcowa uchwała PKW. W sumie Komisja wskazała na naruszenia 4 przepisów Kodeksu wyborczego. Ostatecznie jednak, wskazując na uchybienia, Komisja przyjęła sprawozdanie finansowe Konfederacji za ubiegłoroczne wybory.

W przypadku Zielonych przesłanką odrzucenia rocznego sprawozdania finansowego partii było "przyjęcie środków od osób niespełniających wymogów art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych". Przepis ten - co do zasady - nakazuje, że środki finansowe na rzecz partii politycznej mogą przekazywać jedynie obywatele polscy mający stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także:

Jak poinformował Krzysztof Lorentz, treść obu uchwał wraz ze szczegółowymi uzasadnieniami zostanie we wtorek zamieszczona na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Partia, której sprawozdanie zostało odrzucone, może, w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały PKW, zaskarżyć uchwałę do Sądu Najwyższego. W przypadku oddalenia skargi, partia polityczna uprawniona do otrzymywania subwencji, straci przez rok prawo do budżetowej dotacji.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:29
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rekord wyborów w XXI wieku". PKW podała dane dot. frekwencji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 09:35
Według cząstkowych, nieoficjalnych wyników na podstawie 99,97 proc. protokołów, frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła ponad 68,12 proc. Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak podkreślił, że to rekordowy wynik.
rozwiń zwiń