X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Patotreści" w internecie. Resort cyfryzacji ostrzega i wskazuje na źródła ich popularności

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 16:02
Wulgarne filmy i transmisje online pokazujące przemoc, narkotyki, alkohol lub pornografię to m.in. tzw. patotreści, przed którymi ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zauważa również, że treści te są szczególnie niebezpieczne dla dzieci w sieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JJFarq

Patotreści to publikowane w internecie wulgarne filmy lub transmisje online. Prezentują one najczęściej zachowania uznawane za szkodliwe i destrukcyjne, takie jak np. upijanie się do nieprzytomności, zażywanie narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną, poniżanie i lekceważenie innych, czy też okrucieństwo wobec zwierząt. Patotreści - podkreśla MC - w oczywisty sposób przekraczają normy społeczne, prawne, moralne, a wreszcie etyczne i estetyczne.

nastolatek komputer 1200.jpg
Nastolatek w mediach społecznościowych. Czy i jak go chronić w sieci?

Brak świadomości rodziców

Jak zauważa resort cyfryzacji w komunikacie, dla dorosłych treści te są jednoznacznie szkodliwe. Ale dzieci i młodzież często traktują je jako dobrą zabawę i rozrywkę. "Tego rodzaju przekazy wpisują się bowiem w typową dla nastoletniego wieku potrzebę eksperymentowania i podejmowania ryzykownych zachowań, dlatego właśnie patostreamy są tak niebezpieczne" - czytamy.


MC przywołuje również badanie NASK "Rodzice nastolatków 3.0", w którym 23,4 proc. nastolatków potwierdziło, że ogląda patotreści, ale tylko 11,8 proc. rodziców przyznało się do świadomości, że ich dzieci mają dostęp do takich treści.

Natomiast - podaje MC - "z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że skala tego problemu jest duża i powinna budzić niepokój rodziców, nauczycieli i wychowawców. 84 proc. badanej młodzieży w wieku 13–15 lat przyznaje, że słyszało o patotreściach, a 37 proc. deklaruje, że ogląda takie materiały. Niemal co drugi nastolatek - 43 proc. - ma kontakt z patotreściami przynajmniej raz w tygodniu".

"Ciekawość, nuda i chęć bycia na czasie"

Wśród powodów, dla których młodzież sięga po patotreści, według badania, są głównie: ciekawość, nuda i chęć bycia "na czasie". Jednocześnie 87 proc. odbiorców tych treści uważa, że są one szkodliwe, a 82 proc. - że powinny być zakazane w internecie. Co trzeci badany natomiast uważa, że patotreści "pokazują prawdziwe życie".

MC wskazuje również, że "oglądanie przemocowych treści w sieci nie pozostaje bez wpływu na kształtującą się psychikę młodego człowieka". I apeluje o opiekę nad dziećmi nie tylko w świecie realnym, ale również tym wirtualnym. Informacje o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci można znaleźć na stronie kampanii MC „Nie zagub dziecka w sieci” - www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.

W przypadku patostreamów i innych szkodliwych treści online wsparcie można znaleźć np. u specjalistów Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawach Bezpieczeństwa w Sieci (800 100 100), (https://800100100.pl/) prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Wszystkie nielegalne działania można i warto zgłaszać także do Dyżurnet.pl

kb 

Czytaj także

Miał składać propozycje seksualne 14-latce. Nieoficjalnie: gwiazdor disco-polo w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:21
Policjanci zatrzymali 27-latka, który wiedząc, że koresponduje przez internet z 14-letnią dziewczynką, składał jej propozycje seksualne i wysyłał zdjęcia swoich narządów płciowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęło się Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC GLOBAL 2020

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:45
W trzydniowej konferencji Instytutu Kościuszki bierze udział ponad 100 prelegentów z całego świata
rozwiń zwiń