X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chciał, by historia była pisana prawdą". Janusz Kurtyka otrzymał pośmiertnie "Drzwi do Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:40
Prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał "Drzwi do Wolności" na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Wyróżnienie, które odebrał syn historyka Paweł Kurtyka, przyznawane jest m.in. za niezłomne propagowanie idei wolności.
Dziękując w imieniu rodziny, Paweł Kurtyka podkreślił, że jego ojciec chciał zawsze, by polska historia była pisana prawdą
Dziękując w imieniu rodziny, Paweł Kurtyka podkreślił, że jego ojciec chciał zawsze, by "polska historia była pisana prawdą"Foto: twitter.com/@IPNGdansk
Dorota Kania EN-1200.jpg
"Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW

"Drzwi do Wolności" to honorowe wyróżnienie przyznawane za niezłomne propagowanie idei wolności, a także za odwagę oraz wspieranie działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego.

Czytaj także:

Dziękując w imieniu rodziny, Paweł Kurtyka podkreślił, że jego ojciec chciał zawsze, by "polska historia była pisana prawdą". - A nie pewnym ciągiem narracji, który miał wybielać lub usprawiedliwiać prominentów III Rzeczypospolitej. Był niezłomny i dążył do tej prawdy, często wbrew wielu okolicznościom, wielu osobom. Nie bał się jej mówić i nie bał się pisać o tej prawdzie, nawet wtedy, kiedy groziły mu za to kalumnie - mówił syn laureata.

Wcześniej na Festiwalu NNW zaprezentowano wystawę poświęconą Januszowi Kurtyce pt. "Otwórzmy drzwi do wolności". Podkreślono na niej, że odkłamywanie polskich dziejów oznaczało dla niego podejmowanie trudnych tematów. Kurtyka był historykiem badającym zarówno wieki średnie, jak i dzieje najnowsze Polski. W latach 2000-2005 pełnił funkcję dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, a później prezesa IPN. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

1200_Niepokorni_Niezłomni_Wyklęci_EN.jpg
Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Gala wręczenia nagród na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Najważniejsze z nich to Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe".

Posłuchaj
00:40 10651834_1.mp3 Wieczorem gala zamknięcia i rozdania nagród Festiwalu NNW w Gdyni - relacja Agnieszki Jasik (IAR)

Ponadto ogłoszony zostanie laureat Złotego Opornika, który wręczany jest za najlepszy dokument w konkursie filmów polskich.

Podczas gali wręczona zostanie również nagroda w konkursie Dokument Radiowy na najciekawsze reportaże o tematyce historycznej oraz nagroda w Konkursie Wideoklipów przyznawana za najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej.

pb

Czytaj także

"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 00:40
- Zadaniem historyków, publicystów, dziennikarzy i filmowców jest opowiedzenie prawdy i historii we wszystkich jej wymiarach. Problem polega na tym, że w wielu obszarach została ona zafałszowywana, a próby odkrywania tych „ciemnych stron” spotykały się z wrzaskiem, że nie wolno tykać świętości - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (publicysta i producent). W dyskusji o tym, jak opowiadać językiem filmu o trudnych momentach polskiej dziejów mówili także Anna Ferenc (członek jury festiwalu, reżyser) oraz Krzysztof Nowak (reżyser, producent).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". IPN przedstawił efekty prac poszukiwawczych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 23:00
Podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni Instytut Pamięci Narodowej podsumował tegoroczne efekty prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Eksperci Instytutu do tej pory przeprowadzili prace w 40 miejscach z 59 planowanych w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dziś wręczenie nagród filmowcom i radiowcom

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 05:18
Galą zamknięcia i wręczenia nagród w konkursach filmowych i radiowym zakończy się dziś czterodniowy XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wcześniej zaplanowano projekcje między innymi kilku filmów międzynarodowych, a także debaty z udziałem uczestników z zagranicy.
rozwiń zwiń