X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leśna bimbrownia na Podlasiu. Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli setki litrów alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:59
W sumie 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Czarnej Białostockiej (Podlaskie). Na gorącym uczynku nielegalnej produkcji zatrzymano jedną osobę.
Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali bimbrownię, która działała w lesie w okolicach Czarnej Białostockiej.
Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali bimbrownię, która działała w lesie w okolicach Czarnej Białostockiej.Foto: kas.gov.pl

Jak poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, w ukrytej w lesie bimbrowni funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli m.in. kadź zawierającą 300 litrów fermentującego zacieru, chłodnicę i kocioł, a także doły z wodą wykorzystywaną w wytwarzaniu bimbru oraz rozlewisko odpadów powstałych w czasie produkcji alkoholu.

Czytaj więcej
podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Krajowa Administracja Skarbowa wykryła nieprawidłowości w CIT. Spółka zwróci miliony złotych

- W bimbrowni mundurowi zabezpieczyli 50 litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy ponad 50 proc. Kolejne 25 litrów bimbru mundurowi znaleźli w domu mieszkańca Czarnej Białostockiej - dodał Czarnecki.

Mężczyzna został zaskoczony przez funkcjonariuszy KAS na gorącym uczynku, gdy w leśnej fabryczce nadzorował produkcję. Na podstawie zebranych dowodów wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe, rekwirując nielegalny alkohol wraz z aparaturą do jego produkcji. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

Zagłębie nielegalnej produkcji

Okolice Czarnej Białostockiej to teren Puszczy Knyszyńskiej. To tam właśnie od lat zarówno podlaska administracja celno-skarbowa, jak i policja, wykrywają i likwidują nielegalne fabryczki alkoholu, ale wciąż powstają kolejne. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

Ostatnio likwidowane są nieco mniejsze. W czerwcu w okolicach Gródka (również rejon Puszczy Knyszyńskiej) KAS zabezpieczyła ponad 400 litrów gotowego alkoholu w czasie likwidacji takiej leśnej bimbrowni. Tam również na gorącym uczynku zatrzymano jedną osobę.

Czytaj więcej
EN_01393705_0003 (1).jpg
Kolejne zatrzymania ws. oszustw z VAT. Budżet mógł stracić ponad 30 mln złotych

Pod koniec maja policja odkryła nielegalną instalację do produkcji w zabudowaniach gospodarczych w podbiałostockiej gminie Juchnowiec Kościelny. Na gorącym uczynku zatrzymano 66-latka i zabezpieczono 750 litrów gotowego alkoholu i ok. 2,5 tys. litrów zacieru.

Ponowne użycie alkoholu

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem.

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leśna bimbrownia na Podlasiu. Przejęto ponad 400 litrów nielegalnego alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 08:20
Ponad 400 litrów gotowego alkoholu zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Gródka (Podlaskie). Na gorącym uczynku nielegalnej produkcji zatrzymany został 28-letni mieszkaniec tych okolic. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotyki za około 250 tys. zł schowane w przesyłce kurierskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 06:29
Mazowieccy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w przesyłce kurierskiej ponad 5 kilogramów substancji psychotropowej o szacunkowej wartości 250 tys. złotych - przekazała rzecznik Izby Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.
rozwiń zwiń