X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Festiwal NNW: filmy o zbrodniach sowieckich i Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:15
Zagłada redemptorystów na Woli w Warszawie, obława augustowska, związki Anny Walentynowicz ze Śląskiem - to tylko niektóre tematy poruszone w filmach prezentowanych podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". 
XII Festiwal NNW
XII Festiwal NNWFoto: mat. prasowe

12 edycja Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to codzienne projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych związanych z polską historią. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio. Reżyser i twórca scenariusza filmu "To był lipiec 1945" Waldemar Czechowski mówi, że opowiada on o losach świadków obławy augustowskiej. Podkreśla, że przez wiele lat bohaterowie jego filmu nie mogli mówić o tej sowieckiej zbrodni, było to zakazane. Autor wyjaśnia, że świadkowie tych wydarzeń i ich rodziny odczuwają potrzebę "zrzucenia z siebie ciężaru milczenia", które trwało przez prawie 45 lat.


Posłuchaj
00:28 Reżyser i twórca scenariusza Waldemar Czechowski o filmie To był lipiec 1945 (IAR).mp3 Reżyser i twórca scenariusza Waldemar Czechowski o filmie "To był lipiec 1945" (IAR)

 

festiwal nnw
"Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Zaprezentowano wyjątkowe reportaże radiowe

- Mówią i różnymi językami, i różnymi emocjami, ale to jest blizna dla tych wszystkich rodzin, która jest trudna do zabliźnienia - tłumaczy Waldemar Czechowski. Przypomina, że zamordowani podczas obławy leżą w dołach śmierci. 

Mord redemptorystów

Na festiwalu będzie dziś prezentowany tez film opowiadający o mordzie redemptorystów na Woli w czasie Powstania Warszawskiego. Reżyser filmu "Zagłada redemptorystów Woli" Krzysztof Żurowski podkreśla, że obraz stworzył razem z księdzem Pawłem Mazanką, który badał tę niemiecką zbrodnię. To właśnie książka księdza zachęciła go do przekazania tej historii w filmie. Autor nie ukrywa, że bał się, jak dokument, obrazujący okrutny mord, zostanie odebrany. Dodaje, że problemem był też brak środków, które udało się jednak zdobyć dzięki społecznemu wsparciu.

- Ksiądz po prostu przeszedł tę trasę, gdzie pędzili redemptorystów i ludzi cywilnych, i po prostu ich wszystkich wymordowali, potem spalili - opisuje swój dokument.

golebiewski arkadiusz_1200.jpg
Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć też film "Tablica pani Ani", który dokumentuje związki Anny Walentynowicz ze Śląskiem. Współtwórca Marek Lyszczyna mówi, że legenda Solidarności kojarzy się przede wszystkim z Wybrzeżem.

- Tymczasem jest to jedyna działaczka opozycji, takiej ogólnopolskiej, która przyjeżdżała na Śląsk, oddawała hołd górnikom kopalni Wujek, którzy zginęli podczas pacyfikacji w 1981 roku. Przyjechała tutaj dwa lata później, do Katowic, przywiozła tablicę, która została wykuta w gdańskiej stoczni - opisuje. Twórca dodaje, że udało mu się zdobyć archiwalne dokumenty na ten temat i dotrzeć do świadków, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach. Podczas drugiego dnia festiwalu, oprócz projekcji filmów, zaplanowano między innymi otwarcie dwóch wystaw: "Bratankowie kontra wielki brat. Polsko - węgierskie zmagania z komunizmem 1919 - 1990" oraz "Pacyfikacja Wąwolnicy".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wyjątkowe reportaże radiowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:17
Prezentacje dokumentów radiowych rozpoczęły XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów, reportaży radiowych, książek o tematyce historycznej rozpoczął się w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal NNW. Radiowcy zaprezentowali dokumenty poświęcone polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:25
Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", zaprezentowano dokumenty radiowe poświęcone polskiej historii. Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów, reportaży radiowych, książek o tematyce historycznej rozpoczął się w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po co nam muzea?". Na festiwalu NNW oprócz filmów także debaty

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 07:00
Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni zaprezentowane zostaną między innymi filmy startujące w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, a także w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmów Dokumentalnych. Ideą festiwalu jest prezentacja filmów o tematyce historycznej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń