X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Festiwal NNW. Radiowcy zaprezentowali dokumenty poświęcone polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:25
Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", zaprezentowano dokumenty radiowe poświęcone polskiej historii. Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów, reportaży radiowych, książek o tematyce historycznej rozpoczął się w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski (P) i reżyser Franco de Pena (L) podczas konferencji prasowej XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW
Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski (P) i reżyser Franco de Pena (L) podczas konferencji prasowej XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNWFoto: PAP/Rafał Guz

Wśród kilkunastu zaprezentowanych słuchowisk był reportaż Dominika Gila pod tytułem "Tablica". To historia żołnierza Armii Krajowej działającego na Ziemi Hrubieszowskiej, zamordowanego w Dubience Bronisława Wilgosa "Wilka", którego komunistyczne władze uznały za męczennika komunizmu i upamiętniły go na specjalnej tablicy.

"Dwustu jeńców do ucieczki"

Festiwal NNW konferencja pap 1200.jpg
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Zaprezentowano wyjątkowe reportaże radiowe

Dominik Gil przypomniał, że historia "Wilka" została przywrócona, gdy Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął proces dekomunizacji tablicy. - Ustami świadków historii odkryłem prawdę o jego tragicznych losach oraz manipulacji komunistycznej propagandy. Okazało się, że w pamięci nielicznych trwał nadal jako patriota, który oddał życie za Polskę - wyjaśnił. Dzięki pracy reportażysty Bronisław Wilgos odzyskał honor.

Posłuchaj
00:24 10647072_1.mp3 Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 1 (IAR)

00:28 10647072_2.mp3 Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 2 (IAR)

00:26 10647072_3.mp3 Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 3 (IAR)   

Z kolei Kamil Hypki przedstawił reportaż "Sześciu z Żagania", czyli opowieść o polskich lotnikach, którzy w marcu 1944 roku wzięli udział w ucieczce z niemieckiego stalagu LUFT III w dzisiejszym Żaganiu. - Do tej ucieczki wytypowanych było dwustu jeńców. W tym gronie było sześciu polskich lotników. Wszyscy polscy uciekinierzy zostali złapani, a później rozstrzelani - przypomniał.

Czytaj także:

Prezentacje słuchowisk zakończył reportaż Karola Darmorosa pod tytułem "Strzelecka 8 - śmierć naszym wybawieniem". Powstał on w tym roku, kiedy to IPN, po wielu latach batalii o kamienicę pod tym adresem, otworzył centrum edukacyjne w dawnej katowni.

- Przechodzimy przez ciasne cele, w których na kilku metrach kwadratowych tłoczono po kilkanaście osób. Dzięki zachowanym ponad stu inskrypcjom ci, którzy walczyli o wolność i niepodległość, dali swoje świadectwo. Najbardziej przerażający napis - "Śmierć naszym wybawieniem" - powiedział Karol Darmoros.

1200_Niepokorni_Niezłomni_Wyklęci_EN.jpg
Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Pokazy filmowe

Dziś odbyły się też pokazy filmów w ramach Konkursu Międzynarodowych Filmów Dokumentalnych. Pokazany został między innymi polsko-amerykański film "1944 Powstania w Europie" w reżyserii Eugeniusza Starky czy "Dachau. Wyzwolenie" w reżyserii Kamila Kulczyckiego.

Wieczorem w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie można obejrzeć węgierski dramat "Szatański pomiot" w reżyserii Dezosa Zsigmonda - ukazujący tragedię kobiety zgwałconej przez wkraczających na Węgry w 1944 roku żołnierzy Armii Czerwonej.

Program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też są transmitowane najważniejsze wydarzenia festiwalu.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:50
4 dni artystycznych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Trwa XII Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". W tym roku po raz pierwszy poza dokumentami pokazywane są filmy fabularne. - Uważam, że to jest ciekawa propozycja nie tylko dla widzów, ale również dla twórców - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Otworzy tegoroczny Festiwal NNW". Bożena Intrator o filmie "Znajdę Cię"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 09:00
- To film o wielkiej miłości, także do muzyki - tak o produkcji "Znajdę Cię" mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Intrator, scenarzystka i producentka. 
rozwiń zwiń