X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

B. właściciel parabanku Finroyal zatrzymany w sprawie o pranie pieniędzy pochodzących z oszustw

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:57
Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali cztery osoby podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z oszustw. Wśród zatrzymanych jest były właściciel parabanku Finroyal, skazany w 2019 roku na 10 lat pozbawienia wolności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: txking/shutterstock.com/cc

Jak poinformował PAP w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, zatrzymania miały miejsce w bieżącym tygodniu. Funkcjonariusze KWP w Radomiu działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

"W dniach 22-23 września zatrzymano cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym prania pieniędzy pochodzących z oszustwa popełnionego na szkodę klientów spółki FRL Capital Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wśród zatrzymanych był Andrzej K., który nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności za wyłudzenie mienia znacznej wartości" – podała prokuratura.

Nietrafione inwestycje

east news margielski 663.jpg
Prezydent Otwocka ofiarą przestępstwa. "Oszuści wzięli na mnie pożyczki"

Z ustaleń ostrołęckiej prokuratury wynika, że Andrzej K., założyciel i jedyny członek spółki FRL Capital Limited, część pieniędzy pochodzących z wpłat od klientów inwestował "kupując różnego rodzaju podmioty gospodarcze oraz wpłacając pieniądze do instytucji zajmujących się inwestycjami giełdowymi". Na skutek nietrafnych inwestycji, środki zostały utracone.

Środki uzyskane od klientów były także przekazywane na funkcjonowanie innych spółek, w tym Finroyal Services sp. z o.o., na reklamy, wynagrodzenia, wynajem pomieszczeń.

"Wyprane" pieniądze

"Pochodząca z oszustw kwota co najmniej 1 843 654,38 złotych została wypłacona w gotówce i wprowadzona do legalnego obrotu. Ponadto część tych środków została przelana na prywatne konta Andrzeja K. i wykorzystana do kolejnych transakcji bankowych oraz zakupu nieruchomości i ruchomości" – podała prokuratura.

W sprawie poszkodowanych może być 1716 klientów spółki. Łączna wartość kwot, które zostały "wyprane" to 4 mln złotych, 150 tysięcy euro, 16 tysięcy funtów i prawie 27 tysięcy dolarów amerykańskich.

Areszt tymczasowy

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrołęce zastosował tymczasowy areszt wobec Andrzeja K. Jego konkubina Małgorzata O. oraz Tatiana B. zostały objęte dozorem i zakazem opuszczania kraju, a także zakazem kontaktowania się z podejrzanymi. Kobiety musiały wpłacić poręczenie majątkowe.

policja 1200.jpg
Miliony z oszustw, fałszywe paszporty. Trzej Kameruńczycy w rękach policji

Zatrzymana w czwartek Lena G. jest obecnie przesłuchiwana w prokuraturze. Po złożeniu przez podejrzaną wyjaśnień zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu wobec niej środków zapobiegawczych.

Nieprawomocnie skazany

Prokuratura przypomina, że Andrzej K. został nieprawomocnie skazany w lutym 2019 roku przez wrocławski sąd na 10 lat pozbawienia wolności za oszukanie 1716 osób, klientów parabanku Finroyal.

Suma kwot wyłudzonych w latach 2007-2012 została oceniona na prawie 100 mln zł, kilkuset tysięcy dolarów oraz euro i kilkudziesięciu tysięcy funtów. Klienci byli zapewniani, że ich pieniądze są bezpieczne, ale ubezpieczenie nie dotyczyło strat poniesionych w wyniku działalności Finroyal.

- Firma była przedstawiania jako prężnie działająca spółka brytyjska, a prawda była taka, że w Londynie ta firma nie posiadała nawet biura - mówił sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak wyglądały ostatnie chwile Amber Gold. ABW nagrała rozmowy Marcina P.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 08:36
Magazyn "wSieci" ujawnił stenogramy z podsłuchów założonych szefowi Amber Gold Marcinowi P. przez ABW. Nagrane rozmowy prowadzone były na przełomie lipca i sierpnia 2012 roku. Pokazują one ostatnie chwile Amber Gold i rozpaczliwe próby ratowania majątku przez P. W rozmowach przewija się też nazwisko Michała Tuska.
rozwiń zwiń