X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Świeć przykładem - bądź widoczny". Ruszyła czwarta edycja kampanii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:25
Do bezpiecznej jazdy i noszenia przez pieszych na drogach elementów odblaskowych zachęcają w ramach akcji "Świeć przykładem – bądź widoczny" policja, Sekretariat KEP i Polska Rada Ekumeniczna.
Rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka (C), rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ (L) i dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza (P) podczas briefingu inaugurującego akcję informacyjno-edukacyjną Świeć przykładem - Bądź widoczny
Rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka (C), rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ (L) i dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza (P) podczas briefingu inaugurującego akcję informacyjno-edukacyjną "Świeć przykładem - Bądź widoczny"Foto: PAP/Rafał Guz

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przedstawiciele Komendy Głównej Policji i Kościoła zachęcali w czwartek do włączenia się w czwartą edycję akcji, której celem jest przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drogach po zmierzchu o konieczności używania elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.

Elementy odblaskowe

autostrada a1 1200.jpg
Polak na autostradzie - szybko i "na zderzaku"

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji mł. insp. dr Mariusz Ciarka przypomniał, że "w polskim systemie prawnym istnieje obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu przez cały rok".

- Mimo to zachęcamy, aby nosić je także w obszarze zabudowanym – dodał.

Widoczność pieszego

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnił, że pieszy na nieoświetlonej drodze, bez elementów odblaskowych, w czarnej kurtce, jest prawie niewidoczny.

- Maksymalna odległość, kiedy można go dostrzec, to 40 metrów. Założenie elementu odblaskowego, np. kamizelki, sprawia, że jest widziany przez kierowcą z ok. 150 metrów – powiedział.

Odpowiedzialność moralna

fotoradar kontrola prędkości 1200.jpg
Bezpieczeństwo na drogach. Polacy chcą więcej fotoradarów?

Rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak powiedział, że akcja jest apelem do ludzkich sumień.

- To jest z jednej strony odpowiedzialność prawna, ale z drugiej także odpowiedzialność moralna i etyczna za to, kim jesteśmy i czy dbamy nie tylko o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale także o innych – powiedział rzecznik KEP.

"Nie zabijaj"

Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza zwrócił uwagę, że dbanie o bezpieczeństwo jest wypełnieniem przykazania "Nie zabijaj".

- Nie chodzi w nim tylko o to, aby nie nastawać na swoje życie, ale też, żeby dbać o drugą osobę – zaznaczył duchowny.

Podkreślił, że w każdej tragedii, która dzieje się na drodze, obojętnie czy ktoś ginie, czy ma uszczerbek na zdrowiu, który powoduje, że jego życie staje bardziej skomplikowane, jest to problem, który dotyka wielu ludzi – nie tylko poszkodowanego, sprawcy wypadku, ale także rodziny.

Mniej ofiar

EN_01435397_0013-1200.jpg
Poprawa bezpieczeństwa na drogach. Niezbędne są inwestycje i nowoczesne systemy

- Od czterech lat, od kiedy trwa akcja, notowany jest spadek liczby zabitych wśród pieszych – powiedział insp. Ciarka. Wspomniał, że porównując rok 2020 do 2019, można wskazać, że ofiar śmiertelnych wśród pieszych było 120 mniej.

Komisarz Robert Opas powiedział PAP, że w ubiegłym roku było 15 tys. 998 interwencji związanych z brakiem elementów odblaskowych u osób pieszych, a w roku 2018 było ich ponad 21 tys.

- Piesi powodują ok. 6 proc. wypadków w ruchu drogowym. Jako sprawców zginęło ich 372, a 793 to ogólny bilans osób, które zginęły na drogach w wyniku braku elementów odblaskowych, dlatego ważne jest mówienie o tym, że odblaski ratują życie – powiedział Opas.

Pora roku ma znaczenie 

Z danych statystycznych wynika, że od października do stycznia, kiedy znacznie wcześniej zapada zmrok, zdarza się najwięcej wypadków z udziałem pieszych. Najczęściej ofiarami są osoby starsze powyżej 60 lat. potem osoby w wieku 40-59 lat.

- Jeśli mówimy o dzieciach, to są to osoby w wieku 7-14 lat – powiedział Opas.

Organizatorzy akcji radzą, aby odblaski umieszczać, np. na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, gdyż tam są najbardziej widoczne.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apb Gądecki: musimy docenić dwie godziny religii w szkole

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:20
- Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu "Dyrektorium o katechizacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada ds. Rodziny KEP o problemach bioetycznych małżeństw. Bp Śmigiel: musimy być blisko rodzin

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 06:51
36. Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę poprzedzi 26 września spotkanie Rady ds. Rodziny KEP i Jesienna Ogólnopolska Sesja Duszpasterstw Rodzin. Głównym tematem obrad będą problemy bioetyczne małżeństw – powiedział przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel.
rozwiń zwiń