X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W wieku 97 lat zmarł Wacław Wojciechowski, zasłużony powstaniec warszawski

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 04:10
Zmarł podporucznik Wacław Wojciechowski, pseudonim "Wacek". Miał 97 lat. Był jednym z ostatnich żyjących oficerów Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Po wojnie Wacław Wojciechowski musiał uciekać z Polski przed karą śmierci
Po wojnie Wacław Wojciechowski musiał uciekać z Polski przed karą śmierciFoto: twitter.com/@NieZapomnijONas

Zmarły weteran był związany ze Stronnictwem Narodowym, współpracując z centralnym kierownictwem. Służył na Mazowszu w Narodowych Siłach Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej. Podczas Powstania Warszawskiego był zastępcą dowódcy oddziału "Tygrysy Woli". Uczestniczył w brawurowych akcjach. Udało mu się granatem własnej produkcji uszkodzić czołg, który użyto później do wyzwolenia Gęsiówki.

Po upadku powstania Wacław Wojciechowski trafił do obozu Mauthausen-Gusen. Po wojnie przebywał w Londynie, skąd przedostał się nielegalnie do Polski i rozpoczął tworzenie siatki wywiadowczej. Musiał uciekać z ojczyzny, gdy dowiedziały się o tym komunistyczne władze. Za szpiegostwo groziła mu kara śmierci. W 1953 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Do Polski już nigdy nie powrócił. Mieszkając w Chicago, nie uczestniczył w życiu organizacji kombatanckich.

O historii Wacława Wojciechowskiego kilka tygodni temu, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Narodowej i projektu "Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich", dowiedziały się władze państwowe. Prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Powstaniec otrzymał możliwość przyjazdu do Polski i udziału w uroczystościach 81. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Na podróż i wręczenie odznaczenia nie pozwoliło pogorszenie stanu zdrowia weterana.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieliczni powstańcy warszawscy żyją w USA

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:08
Kilkudziesięciu powstańców warszawskich żyje w Stanach Zjednoczonych. Większość za ocean wyemigrowała z przymusu. Doskonale pamiętają wydarzenia sprzed 76 lat.
rozwiń zwiń