X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef BBN: wzrost wydatków na obronność pozwoli zrekompensować spadek PKB z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:44
- Postulowane przez ośrodek prezydencki przyspieszenie wzrostu nakładów na obronność pozwoliłoby zrekompensować budżetowi obronnemu spodziewany spadek PKB z powodu pandemii - stwierdził szef BBN Paweł Soloch. Apelował o włączenie krajowego przemysłu w program obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas konferencji branży obronnej Defence24Day
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas konferencji branży obronnej "Defence24Day"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szef BBN wziął udział w konferencji portalu Defence 24, podczas której minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił koncepcję powołania Agencji Uzbrojenia.

Mariusz Błaszczak PAP-1200.jpg
Szef MON: wojsko musi być liczniejsze, zwłaszcza na wschodzie kraju

- Podstawowym warunkiem modernizacji jest zapewnienie stałych i odpowiednich środków finansowych, a także ich racjonalne wydatkowanie - zaznaczył Soloch. Przypomniał przy tym, że prezydent Andrzej Duda i BBN wielokrotnie opowiadały się za przyspieszonym podnoszeniem wydatków obronnych do poziomu 2,5 proc. PKB, aby został on osiągnięty nie w 2030 r., jak przewiduje ustawa, lecz 2024 r.


Szef BBN podkreślił, że postulat prezydenta został zaakceptowany przez Radę Ministrów, a stosowny zapis przyjęto w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. - Liczę, że zawirowania spowodowane COVID nie zakłócą realizacji tego zamierzenia. Zwłaszcza, że wciąż obserwujemy ryzyko cięć wydatków obronnych, zarówno na poziomie poszczególnych państw, jak i w ramach UE, spowodowane konsekwencjami pandemii - zaznaczył.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w najbliższych latach czeka nas spadek Produktu Krajowego Brutto, to przyspieszenie tempa nakładów obronnych w tej sytuacji może być kompensacją strat dla budżetu obronnego - ocenił Soloch. Jak zauważył, pandemia pokazała, że "w czasie kryzysu jako państwo musimy polegać przede wszystkim na własnym potencjale wytwórczym".

"Prawdziwy game changer"

Nawiązał do programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew i jego znaczenia dla krajowego przemysłu zbrojeniowego. - Osobiście uważam, że program ten, prócz dostarczenia siłom zbrojnym zdolności operacyjnych może stać się prawdziwym game changerem w technologicznym przeskoku zdolności produkcyjnych naszego przemysłu obronnego. Oczywiście pod warunkiem, że Narew zostanie wytworzona w głównej mierze siłami rodzimego przemysłu, a my będziemy mogli mówić, że dysponujemy suwerennością w zakresie opracowania systemu, produkcji, serwisu i jego użycia - powiedział szef BBN.

Problemem są pieniądze

Według niego takie podejście "potencjalnie tworzy setki miejsc pracy dla specjalistów". Soloch przyznał, że problemem w przypadku programu, który ma kosztować dziesiątki miliardów złotych, "są oczywiście pieniądze". Zaproponował, by do czasu osiągnięcia 2,5 proc. PKB na obronę rozważyć finansowanie Narwi spoza budżetu MON, w podobnej formule, jaką zastosowano przy zakupie samolotów F-16.

- Projektem modernizacyjnym, który zapewne najmocniej kojarzy się z ośrodkiem prezydenckim, jest odbudowa Marynarki Wojennej RP - stwierdził Soloch. Zwrócił uwagę na to, że po raz pierwszy strategia bezpieczeństwa narodowego uwzględnia kwestie bezpieczeństwa morskiego.

Agencja Uzbrojenia

Minister obrony Mariusz Błaszczak, który zapowiadał powołanie Agencji Uzbrojenia, poinformował o przygotowaniu projektu ustawy, która zostanie przekazana do konsultacji rządowi.

Czytaj także:

Agencja ma się zajmować całym procesem wyboru, zakupu, eksploatacji i wycofania sprzętu. Ma powstać z połączenia Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Biura ds. Umów Offsetowych MON, części Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego.

Wojsko jako użytkownik ma jedynie wskazywać zdolności, jakie może uzyskać dzięki nowemu sprzętowi. Agencja będzie przedstawiać warianty sposobów osiągnięcia tych zdolności.

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef BBN: polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 16:06
- Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia liczącego do 80 osób Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji - powiedział szef BBN Paweł Soloch.
rozwiń zwiń