Kontrowersje wokół zaostrzenia kar dla lekarzy. Prezydent rozmawiał z marszałkiem Senatu

2020-09-22, 14:49

Kontrowersje wokół zaostrzenia kar dla lekarzy. Prezydent rozmawiał z marszałkiem Senatu
Zdj. ilustracyjne. Foto: Piotr Kamionka/REPORTER

Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrzająca kary wobec lekarzy była - według marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - jednym z tematów jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Temat kar za nieumyślne spowodowanie śmierci wywołał mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy - powiedział Grodzki.

- Mówiliśmy m.in. o słynnym artykule 37a, dotyczącym kar za nieumyślne spowodowanie śmierci, który wywołał gwałtowne reakcje i mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy, co skutkuje już niestety negatywnie tym, że liczba rezydentur w Polsce dla kandydatów na chirurgów nie została w znacznej mierze obsadzona - powiedział marszałek Senatu po wtorkowym spotkaniu z prezydentem.

Powiązany Artykuł

grodzki tomasz prezydencki palac free tt 1200.jpg
Nowela o ochronie zwierząt na październikowym posiedzeniu Senatu. Grodzki zapowiada poprawki

- Młodzi ludzie mówią, że skoro mają iść do bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, to wolą być (...) dermatologami, fizykoterapeutami czy uprawiać dyscypliny medyczne, które są, nazwijmy to, mniej obarczone ryzykiem utraty pacjenta - wskazywał Grodzki. W jego opinii, "to już się dzieje i wymaga pilnej reakcji państwa", bo "za chwilę nie będzie nas miał kto operować".

Czytaj także:

- Ten artykuł powinien być zniesiony i taka inicjatywa ustawodawcza poszła z Senatu do Sejmu, tylko zalega w szufladach sejmowych - dodał.

Lekarze sprzeciwiają się zmianie

Chodzi o nowelizację art. 37a Kodeksu karnego wprowadzoną na mocy tarczy 4.0, czyli ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, która weszła w życie w czerwcu.

Powiązany Artykuł

Adam Niedzielski pap 1200.jpg
"Noszenie maseczki i zachowanie dystansu społecznego ma sens". Minister zdrowia o sytuacji epidemicznej

Dotychczas w myśl art. 37a k.k., jeśli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, sąd mógł zamiast niej orzec grzywnę albo ograniczenie wolności. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu przy takich przestępstwach sąd może odstąpić od kary więzienia tylko w przypadku, gdyby orzekł karę nieprzekraczającą roku. Oznacza to, że zmiana art. 37a k.k. będzie miała wpływ na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą więzienia nieprzekraczającą 8 lat.

W czerwcu "Rzeczpospolita" pisała, że zdaniem medyków znowelizowany przepis 37a k.k. uderzy przede wszystkim w lekarzy. Jak pisał dziennik, lekarze sprzeciwiają się tej zmianie, która - zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej - bezpośrednio wpływa na zasady wymierzania przez sądy kar za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k. - czyny zagrożone karą do 5 lat więzienia) i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 i 2 k.k. - czyny zagrożone karą do 3 i do 5 lat więzienia).

Grodzki, mówiąc o wtorkowym spotkaniu z prezydentem, poinformował ponadto, że rozmowa dotyczyła też kwestii międzynarodowych, w tym Trójkąta Weimarskiego. - Jest taka koncepcja, żeby go odmrażać trochę na poziomie senackim z senatem Francji, z Bundesratem, z Senatem Rzeczypospolitej - stwierdził. Ponadto - jak mówił - rozmowa dotyczyła rozpoczynającej się we wtorek po południu wizyty prezydenta we Włoszech.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej