X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Afera deweloperska w Warszawie. Na działkę na Kamionku wjechał ciężki sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:47
"Znany deweloper chce postawić w stolicy apartamenty na zielonych terenach Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Po tym, jak aktywiści ujawnili szereg nieprawidłowości w tej sprawie, Rafał Trzaskowski zapowiedział zawiadomienie prokuratury" - podaje portal tvp.info. 
Nowe przepisy, uchwalone w Sejmie, mają przyspieszyć prowadzenie inwestycji, w tym deweloperskich, szczególnie w przypadku uzyskiwania decyzji środowiskowej.
Nowe przepisy, uchwalone w Sejmie, mają przyspieszyć prowadzenie inwestycji, w tym deweloperskich, szczególnie w przypadku uzyskiwania decyzji środowiskowej.Foto: kuzsvetlaya/Shutterstock.com

- Rodzi się pytanie, na kogo złoży zawiadomienie, bo w momencie sprzedaży działki prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz - mówił portalowi tvp.info radny PiS Marek Borkowski. Dodał, że we wtorek na działkę na Kamionku wjechały już koparki.

pap komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Nieważność reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Grochowskiej. Komisja ujawnia kolejne nieprawidłowości

Protesty mieszkańców

"Od kilku lat mieszkańcy okolic Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych usiłują powstrzymać zabudowę jednego z jej fragmentów ciągnącego się wzdłuż ul. Stanisława Augusta. Teren ten bezpośrednio sąsiaduje z zabytkowym parkiem Skaryszewskim i został wpisany do rejestru zabytków decyzją z 1993 r. jako jego otulina" - poinformował portal.

Cztery lata temu fragment działki od strony ul. Stanisława Augusta sprzedało miasto stołeczne Warszawa. Następnie kupująca teren spółka odsprzedała go największemu deweloperowi w Polsce, który zamierza w tym miejscu postawić apartamentowce.

Czytaj także:

- W ostatnich dniach dzięki uporowi działaczy Stowarzyszenia Miasto jest Nasze światło dzienne ujrzały dokumenty pokazujące, że cztery lata temu stołeczny ratusz nie miał prawa sprzedać tego fragmentu zabytkowego parku. Kontrowersje wokół całej sprawy potwierdza fakt, że prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, iż złożył zawiadomienie do prokuratury - mówił radny PiS. 

Zawiadomienie prokuratury

Polityk Platformy Obywatelskiej poinformował w poniedziałek o podjęciu decyzji ws. złożenia zawiadomienia do prokuratury." W trybie interesu społecznego i przekazania dokumentów, w tym wszystkich opinii prawnych dotyczących sprzedaży działki na Kamionku z 2016 r." - cytuje prezydenta Warszawy portal. Jak zaznaczył, chce, by służby dokładnie zbadały sprawę i wyjaśniły pojawiające się wątpliwości.

- Rodzi się pytanie, na kogo Rafał Trzaskowski złoży zawiadomienie, bo w momencie sprzedaży działki prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, która jednak w mediach zaprzeczyła, że jako prezydent wydawała zgodę i sprawowała funkcję Stołecznego Konserwatora Zabytków - skomentował informację radny PiS z Pragi-Południe.

W rozmowie z portalem tvp.info samorządowiec podkreślił, że Kamionkowskie Błonia Elekcyjne "to bardzo piękny teren, położony praktycznie w parku, o czym świadczą zresztą gigantyczne ceny potencjalnych mieszkań". – Deweloper zdążył już wystawić je do sprzedaży i sięgają 15 tys. za metr kwadratowy - zaznaczył.

Analiza prawna

"Działka przy ul. Stanisława Augusta, stanowiąca teren zielony, liczy 22 tys. 500 mkw. W 80 proc. jest objęta ochroną konserwatorską z racji wpisu do rejestru zabytków. Przed sprzedażą miejscy urzędnicy powinni byli uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak się jednak nie stało. W 2017 r. sprawę sprzedaży błoni ujawniło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Po wielu informacjach medialnych na ten temat miasto zleciło opracowanie pogłębionej analizy prawnej na temat legalności sprzedaży działki" - wyjaśnił portal.

"Ruch wystąpił do ratusza o ujawnienie wniosków z analizy, jednak miasto odmówiło. Sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywistom i nakazał ujawnienie ekspertyzy. Jednak od tego wyroku Rafał Trzaskowski wniósł kasację. Kolejne korzystne orzeczenie dla MJN wydał w maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny" - dodało tvp.info.

"Z uzyskanych na mocy orzeczenia NSA ekspertyz wynika, że przy sprzedaży zabytkowego terenu wymagana była zgoda konserwatora zabytków, a urzędnicy o nią nie wystąpili" - wyjaśnił portal.

kb, TVP Info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radny PiS: błędy ws. "Czajki" popełniono także podczas kadencji Gronkiewicz-Waltz

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 19:03
- Budowa "Czajki" to lata kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wtedy popełniono błędy. Nie sprawdzono wytrzymałości materiałów, wytrzymałości konstrukcji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Grodzki, radny PiS sejmiku mazowieckiego. Gościem audycji był także radny miasta Warszawa Paweł Lech. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po awarii w "Czajce". Rozpoczął się próbny przesył ścieków po moście pontonowym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 13:41
"Rozpoczęliśmy próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym, teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność tego systemu" - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
rozwiń zwiń