Prezydent: dopłaty bezpośrednie dla rolników powinny być na poziomie średniej UE

2020-09-20, 10:44

Prezydent: dopłaty bezpośrednie dla rolników powinny być na poziomie średniej UE
Prezydent Andrzej Duda . Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Chcę żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państw, że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi za nim murem - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polska żywność jest "naszą wizytówką, którą chwalimy się na całym świecie".

Prezydent podkreślił w niedzielę w TVP1, że to, iż mamy w sklepach produkty rolne i żywnościowe, to efekt pracy polskich rolników.

Powiązany Artykuł

marsz_dla_życia1200.jpg
W obronie tradycyjnych wartości. Dziś w Warszawie Marsz dla Życia i Rodziny

- I za to jestem im ogromnie wdzięczny, jako prezydent Rzeczypospolitej. I właśnie dożynki są dla mnie świetną okazją wtedy, kiedy rolnicy przychodzą, radują się, bo to jest święto radości, święto zakończenia plonów, podsumowanie również i sezonu rolnego - mówił.

Podziękowania dla rolników

- Dla mnie jest to właśnie wspaniały moment, żeby powiedzieć "dziękuję". Dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za wasz trud, za wasz wkład w budowanie bezpiecznej Polski - podkreślił prezydent, zwracając się do rolników.

Wskazał, że zasługą polskich rolników jest również to, że w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ludzie obawiali się o dostawy żywności i robili duże zapasy, tej żywności w sklepach nie zabrakło. - Nasi rolnicy produkują żywność, po to, żeby zabezpieczyć potrzeby naszego społeczeństwa, po to, żebyśmy mieli ją w dostatecznej ilości, ale też i dzisiaj eksport produktów rolnych, to jest ogromna część naszego eksportu krajowego - zaznaczył Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

PAP Kinga Duda 1200.jpg
Kinga Duda została społecznym doradcą prezydenta. Nie będzie pobierała wynagrodzenia

Jak dodał "jest to duża część polskiego produktu krajowego brutto". - To jest dzisiaj część tego, co nazywamy budowaniem polskiej potęgi gospodarczej i to jest kolejny element, za który należy rolnikom podziękować - powiedział prezydent.

Według niego, obecnie polska żywność, produkty polskich rolników są "naszą wizytówką, którą się chwalimy na całym świecie".

Suszowe zostało wypłacone 

Prezydent Andrzej Duda był też pytany o zabiegi w kwestii wypłacanie zaległej pomocy dla rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę.

- Myślę, że na wsi to był problem dalece większy, niż problem koronawirusa. Było to dla mnie ważne, bo chcę żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państw; że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi murem za nim - podkreślił.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że tzw. suszowe zostało wypłacone wszystkim poszkodowanym. - Było tak, że ono było wypłacone ponad 90 proc. rolników, tych którzy mieli mniejsze straty, mniejsze gospodarstwa. Tym, którzy mieli największe gospodarstwa, największe straty - tu właśnie tych wypłat brakował. Wiem, że to już w tej chwili jest dopełnione i cieszę się z tego, że to zobowiązanie zostało zrealizowane; przynajmniej takie mam zapewnienie ze strony ministra (rolnictwa) Jana Krzysztofa Ardanowskiego - zaznaczył.

Czytaj także:

Podczas rozmowy poruszono też temat wyrównywania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu, jaki jest w Europie Zachodniej. W 2019 r. średnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE wynosiły 259 euro do hektara, natomiast Polacy otrzymywali ponad 200 euro.

Dopłaty dla rolników

Powiązany Artykuł

traktor shutter 1200.jpg
Prezes GUS: zachęcamy rolników do udziału w spisie rolnym przez internet

- Chciałbym, żeby udało się je doprowadzić do tego, co nazywamy średnią Unii Europejskiej - odpowiedział prezydent, przypominając przy tym, że "takiego wyrównania, żeby wszyscy dostawali równo, nie będzie, bo nie ma takiego systemu, żeby wszyscy dostawali równo".

- Dopłaty w różnych państwach Europy są zróżnicowane. Nie jest tak, że we wszystkich państwach na zachodzie Europy, wszyscy rolnicy równo dostają dopłaty, to znaczy równa jest kwota dopłat. Nie, dopłaty są związane z poziomem zarobków. Chciałbym, żeby dopłaty były wyrównane w tym znaczeniu, by odpowiadały temu, jakie są relacje do poziomu zarobków na zachodzie Europy - tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też, że obecnie w UE negocjowana jest perspektywa finansowa na lata 2021-27. - Negocjacje dobiegają końca, jeszcze różne mechanizmy mogą być tam zastosowane. Natomiast, generalnie, to jest 750 miliardów (złotych), które trafią do Polski. To jest ponad 140 miliardów (złotych) tylko na rolnictwo - mówił, przypominając także o korzyściach dla rolników z europejskich funduszy, które mają naprawić gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej