X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: dopłaty bezpośrednie dla rolników powinny być na poziomie średniej UE

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:44
- Chcę żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państw, że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi za nim murem - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że polska żywność jest "naszą wizytówką, którą chwalimy się na całym świecie".
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent podkreślił w niedzielę w TVP1, że to, iż mamy w sklepach produkty rolne i żywnościowe, to efekt pracy polskich rolników.

marsz_dla_życia1200.jpg
W obronie tradycyjnych wartości. Dziś w Warszawie Marsz dla Życia i Rodziny

- I za to jestem im ogromnie wdzięczny, jako prezydent Rzeczypospolitej. I właśnie dożynki są dla mnie świetną okazją wtedy, kiedy rolnicy przychodzą, radują się, bo to jest święto radości, święto zakończenia plonów, podsumowanie również i sezonu rolnego - mówił.

Podziękowania dla rolników

- Dla mnie jest to właśnie wspaniały moment, żeby powiedzieć "dziękuję". Dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za wasz trud, za wasz wkład w budowanie bezpiecznej Polski - podkreślił prezydent, zwracając się do rolników.

Wskazał, że zasługą polskich rolników jest również to, że w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ludzie obawiali się o dostawy żywności i robili duże zapasy, tej żywności w sklepach nie zabrakło. - Nasi rolnicy produkują żywność, po to, żeby zabezpieczyć potrzeby naszego społeczeństwa, po to, żebyśmy mieli ją w dostatecznej ilości, ale też i dzisiaj eksport produktów rolnych, to jest ogromna część naszego eksportu krajowego - zaznaczył Andrzej Duda.

PAP Kinga Duda 1200.jpg
Kinga Duda została społecznym doradcą prezydenta. Nie będzie pobierała wynagrodzenia

Jak dodał "jest to duża część polskiego produktu krajowego brutto". - To jest dzisiaj część tego, co nazywamy budowaniem polskiej potęgi gospodarczej i to jest kolejny element, za który należy rolnikom podziękować - powiedział prezydent.

Według niego, obecnie polska żywność, produkty polskich rolników są "naszą wizytówką, którą się chwalimy na całym świecie".

Suszowe zostało wypłacone 

Prezydent Andrzej Duda był też pytany o zabiegi w kwestii wypłacanie zaległej pomocy dla rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę.

- Myślę, że na wsi to był problem dalece większy, niż problem koronawirusa. Było to dla mnie ważne, bo chcę żeby rolnik rzeczywiście czuł, że może liczyć na polskie państw; że polskie państwo traktuje rolnika poważnie, że stoi murem za nim - podkreślił.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że tzw. suszowe zostało wypłacone wszystkim poszkodowanym. - Było tak, że ono było wypłacone ponad 90 proc. rolników, tych którzy mieli mniejsze straty, mniejsze gospodarstwa. Tym, którzy mieli największe gospodarstwa, największe straty - tu właśnie tych wypłat brakował. Wiem, że to już w tej chwili jest dopełnione i cieszę się z tego, że to zobowiązanie zostało zrealizowane; przynajmniej takie mam zapewnienie ze strony ministra (rolnictwa) Jana Krzysztofa Ardanowskiego - zaznaczył.

Czytaj także:

Podczas rozmowy poruszono też temat wyrównywania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu, jaki jest w Europie Zachodniej. W 2019 r. średnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE wynosiły 259 euro do hektara, natomiast Polacy otrzymywali ponad 200 euro.

Dopłaty dla rolników

traktor shutter 1200.jpg
Prezes GUS: zachęcamy rolników do udziału w spisie rolnym przez internet

- Chciałbym, żeby udało się je doprowadzić do tego, co nazywamy średnią Unii Europejskiej - odpowiedział prezydent, przypominając przy tym, że "takiego wyrównania, żeby wszyscy dostawali równo, nie będzie, bo nie ma takiego systemu, żeby wszyscy dostawali równo".

- Dopłaty w różnych państwach Europy są zróżnicowane. Nie jest tak, że we wszystkich państwach na zachodzie Europy, wszyscy rolnicy równo dostają dopłaty, to znaczy równa jest kwota dopłat. Nie, dopłaty są związane z poziomem zarobków. Chciałbym, żeby dopłaty były wyrównane w tym znaczeniu, by odpowiadały temu, jakie są relacje do poziomu zarobków na zachodzie Europy - tłumaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał też, że obecnie w UE negocjowana jest perspektywa finansowa na lata 2021-27. - Negocjacje dobiegają końca, jeszcze różne mechanizmy mogą być tam zastosowane. Natomiast, generalnie, to jest 750 miliardów (złotych), które trafią do Polski. To jest ponad 140 miliardów (złotych) tylko na rolnictwo - mówił, przypominając także o korzyściach dla rolników z europejskich funduszy, które mają naprawić gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa.

paw/

Czytaj także

Prezydent: polski rolnik to dziś człowiek wykształcony, który zna świat

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 10:21
- Gospodarstwa rodzinne to fundament naszego ustroju rolnego; musimy to pielęgnować - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń