X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech zdecyduje społeczeństwo". Marszałek województwa nie wyklucza referendum ws. podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:29
- Nie wykluczamy referendum w sprawie podziału województwa mazowieckiego, gdy pojawi się dotyczący tego konkretny projekt - powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik, wiceszef PSL. Przypomniał, że referendum może zarządzić sejmik wojewódzki bezwzględną większością głosów.
Adam Struzik
Adam StruzikFoto: UMWM

- Akcja referendalna ma sens wtedy, kiedy pojawi się konkretny projekt ustawy. Informacje, które przychodzą z rządu, mówią, że prace trwają - oświadczył w piątek Struzik podczas konferencji prasowej w Płocku.

warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
"Ma pomóc biedniejszej części Mazowsza". Poseł PiS o podziale woj. mazowieckiego

Prace trwają

Marszałek wspomniał, że projekt podziału tego województwa miał być złożony w Sejmie na ostatnim posiedzeniu, które zakończyło się w czwartek. - W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że jeszcze prace trwają - dodał. Jak mówił, niektórzy posłowie PiS twierdzą, że prace nad regulacjami dotyczącymi podziału województwa mazowieckiego są już na ukończeniu. - Pan poseł Suski (Marek, poseł PiS - PAP) powołał zespół parlamentarny do spraw podziału Mazowsza, który ponoć pracuje, ale projektu nie mamy - zauważył Struzik.


Marszałek Mazowsza przyznał, że jeśli pojawi się projekt ustawy, dotyczący podziału tego województwa, to jednym z działań PSL "będą po pierwsze szerokie konsultacje społeczne". - Po drugie sejmik może zarządzić referendum bezwzględną większością głosów - podkreślił Struzik. Dodał, iż obecnie taką większość posiadają w sejmiku województwa mazowieckiego Koalicja Obywatelska i PSL. - Być może to będzie jedyna droga do tego, żeby to społeczeństwo zdecydowało, czy chce podziału, czy nie - ocenił marszałek Mazowsza. - Nie wykluczamy referendum, ale wtedy, kiedy będzie konkretny projekt - zaznaczył. 

Badania opinii publicznej

Według Struzika, w sprawie podziału województwa mazowieckiego "badania opinii publicznej są jednoznaczne - 57 proc. opowiada się przeciwko podziałowi, 17 proc. za podziałem, pozostali nie mają zdania, bo nie wiedzą, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi".

- Nie ma chyba bardziej absurdalnego pomysłu na zarządzanie województwem niż jego podział - stwierdził marszałek. Jego zdaniem, "nie ma żadnych przesłanek, ani merytorycznych, ani ekonomicznych, ani historycznych, ani nawet politycznych, żeby to województwo dzielić". Podkreślił, iż temu pomysłowi sejmik województwa mazowieckiego "zdecydowanie się przeciwstawia". - Przyjęliśmy w tej sprawie stanowisko jednoznaczne. Opowiadamy się za zachowaniem integralności naszego województwa - powiedział Struzik.

Czytaj także:

Jak dodał, nie jest prawdziwy m.in. argument, że poprzez podział województwa mazowieckiego przybędzie unijnych pieniędzy. Ocenił także, że podział doprowadziłby do niepotrzebnego "mnożenia administracji" oraz związanych z tym kosztów. - Wzywamy pomysłodawców, żeby się z tego wycofali -  oświadczył marszałek Adam Struzik, odnosząc się do planów podziału województwa.

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.

- Z tego, co wiem, decyzja co do ewentualności zmian administracyjnych w dzisiejszym województwie mazowieckim nie zapadła i my też jako Solidarna Polska nie zdecydowaliśmy jeszcze, w jaki sposób odnosić się do tego typu postulatów, gdyby taki projekt się pojawił - mówił kilka dni temu w radiu TOK FM wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany o sprawę. Podkreślił, że nie sposób skomentować skutków projektu, który jeszcze się nie pojawił.

Wcześniej, na początku września, europoseł PiS Adam Bielan pytany w TVP 1, czy rzeczywiście już od 1 stycznia faktem może stać się plan dotyczący podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie, odparł: "Nie jest to wykluczone". - Uważam, że to jedyne możliwe rozwiązanie, żeby przyspieszyć rozwój takich miast jak Radom, Siedlce, Ostrołęka, czy również bardzo bogaty - dzięki obecności Orlenu - Płock - powiedział polityk.

Pod koniec sierpnia radni Ciechanowa przyjęli większością głosów stanowisko w sprawie zachowania integralności woj. mazowieckiego, wyrażając zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego jego podziału na dwa odrębne regiony. Podkreślono m.in., iż plan podziału musi być poddany szerokim konsultacjom społecznym.


kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Śmiertelne zagrożenie dla PSL". Jacek Liziniewicz o planach podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 10:18
- Sprawa podziału Mazowsza budzi emocje dlatego, że zakończyłaby panowanie barona, marszałka województwa, Adama Struzika - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli też: Jacek Łęski z TVP i Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jest to wykluczone". Adam Bielan o podziale Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:56
- Uważam, że to jedyne możliwe rozwiązanie, by przyspieszyć rozwój takich miast jak Radom, Siedlce, Ostrołęka, czy Płock - mówił w środę w TVP1 europoseł PiS Adam Bielan, pytany o plany dotyczące podziału Mazowsza i na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stałoby się beneficjentem unijnych funduszy". Starosta siedlecki o konsekwencji podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:50
- Pomysł podziału województwa mazowieckiego nie pojawił się teraz, a już w 2009 r. kiedy Mazowsze przekroczyło 97 proc. średniej unijnej, co wykluczyło nas z funduszy spójności - mówił w Polskim Radiu 24 starosta siedlecki, Karol Tchórzewski.
rozwiń zwiń