X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krzyże Służby Niepodległości. Odznaczono 150 działaczy antykomunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 19:50
Działaczom opozycji antykomunistycznej oraz organizacjom niepodległościowym wręczono dziś w Warszawie Krzyże Służby Niepodległości. Uroczystość odbyła się podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowej. Jej głównym organizatorem była Fundacja Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wojciecha Ziembińskiego
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wojciecha ZiembińskiegoFoto: IPN/Twitter

Tadeusz Stański, prezes fundacji, mówił Polskiemu Radiu, że uhonorowano 150 zasłużonych osób z różnych środowisk. - Współpracujemy z 28 organizacjami patriotycznymi, których członkowie walczyli o niepodległość w czasach komuny. Dziś mogłem uhonorować między innymi swoich kolegów, z którymi w Siedlcach w 1976 roku wydawaliśmy pierwsze podziemne pismo. To było swoiste zamknięcie klamrą tych wszystkich lat - zaznaczył.

Elżbieta Królikowska-Avis, odznaczona dziś działaczka niepodległościowa organizacji antykomunistycznej "RUCH", powiedziała, że jest z pokolenia, które walczyło o wolność bez sięgania po broń. - Były oczywiście morderstwa Stanisława Pyjasa czy księży katolickich, ale jako generacja walczyliśmy o niepodległość bez rozlewu krwi - dodała.

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

Zaangażowanie od dziecka

Jeden z odznaczonych działaczy niepodległościowych, Waldemar Pernach, współpracownik KOR oraz współorganizator Solidarności w sektorze energetyki, wspomniał, że w ruch antykomunistyczny angażował się już od dziecka. - Nie lubiłem komunistów za dyktaturę nad człowiekiem. My ryzykowaliśmy, jednak nie możemy porównywać się z tymi, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim czy w 1920 roku z bolszewikami - zaznaczył.

Posłuchaj
00:31 Odznaczenia dla działaczy antykomunistycznych.mp3 Odznaczenia dla działaczy niepodległościowych (IAR) 

Czytaj także:

Wcześniej przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odsłonięta została tablica upamiętniająca śp. Wojciecha Ziembińskiego - wieloletniego działacza antykomunistycznego, współzałożyciela KOR, członka ROPCiO, inicjatora budowy monumentu.

Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej zorganizowali Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN: trzy kolejne szkielety odnalezione na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 18:51
Na terenie byłego więzienia Toledo w Warszawie odnaleziono sześć pełnych szkieletów oraz kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Poszukiwania prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej trwają na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy". Ambasador USA w rocznicę sowieckiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:51
- Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy dzielnie walczyli w obronie swojej ojczyzny i wolności przed rosyjskimi najeźdźcami - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
rozwiń zwiń