X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dziś w Sejmie drugie czytanie projektu o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 09:35
Rano Sejm wznowił obrady. Dziś odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przygotowali go działacze Forum Młodych PiS, przy mocnym wsparciu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Sejm RP
Sejm RPFoto: PAP/Marcin Obara

Proponowane zmiany otrzymały nazwę "Piątki dla zwierząt". Projekt zakłada zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, a także ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi i zmiany w zakresie funkcjonowania schronisk dla zwierząt, które - według proponowanych przepisów - będą mogły prowadzić wyłącznie jednostki samorządowe oraz organizacje pożytku publicznego.

Sejm Witek PAP-1200.jpg
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt

Sejmowa Komisja rolnictwa po ponad siedmiu godzinach posiedzenia, które rozpoczęło się w środę wieczorem i skończyło w czwartek nad ranem, poparła wniosek o uchwalenie przez Sejm zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Komisja zdecydowała, że z dwóch poselskich projektów ustaw (autorstwa PiS i KO) mających na celu zwiększenie ochrony prawnej zwierząt, projekt przygotowany przez PiS będzie wiodącym. Posłowie wszystkich frakcji zgłosili jednak do tego projektu kilkadziesiąt poprawek, które nie zyskały jednak poparcia całej komisji. Najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny, o co wnioskowała Konfederacja.

Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, o zmianie ustawy o ochronie zwierząt zaplanowano na godz. 13:00.

COVID-19 i budżet

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Zakłada on między innymi odroczenie powrotu stawek VAT do wysokości 22 i 7 procent oraz dofinansowanie inwestycji transportowych.

Odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Zakłada on deficyt w wysokości 109,3 mld zł. Aktualnie obowiązująca ustawa budżetowa zakłada wysokość dochodów i wydatków na tym samym poziomie, czyli brak deficytu, jednak sytuację makroekonomiczną zmieniła epidemia koronawirusa.

Sejm-3.jpg
"Piątka dla zwierząt" w Sejmie. Dr Onasz: to również sprawa polityczna

Nowelizacja przewiduje, że dochody państwa w 2020 roku wyniosą 398,7 mld zł, a wydatki 508 mld zł. Zwiększone wydatki zostaną przeznaczone przede wszystkim na działania pomocowe dla firm i osób dotkniętych kryzysem gospodarczym. Znowelizowany budżet prognozuje spadek polskiego PKB do końca bieżącego roku o 4,6 procent. Przed wybuchem kryzysu ustawa zakładała wzrost na poziomie 3,7 procent. Rok wcześniej PKB naszego kraju wzrosło o 4,1 procent.

Informacja ministra zdrowia

Sejm ma też wysłuchać informacji bieżącej ministra zdrowia na temat stanu ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19 oraz działań podjętych przez rząd w związku z drugą falą koronawirusa w Polsce. Wnieśli o to posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania między innymi na temat dostępności szczepionek przeciwko grypie oraz na temat przygotowania szkół do nauki w czasie epidemii koronawirusa.

Wieczorem głosowania

O 19.00 rozpocznie się blok głosowań. Posłowie wybiorą między innymi prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zajmą się też poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy reprywatyzacyjnej.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To fatalna ustawa". Jakub Kulesza o "Piątce dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:15
- Każda osoba, która zna realia polskiej wsi, rolnictwa i hodowli zwierząt, wie, że to jest ustawa fatalna - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Kulesza poseł Konfederacji. - Ta ustawa jest nowelizowana nie w imię dobra zwierząt, ale w imię lewicowej ideologii - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: ochrona zwierząt w Polsce będzie na poziomie XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:20
- Projekt jest na stole, ale dyskusja przed nami - zobaczymy, jaki będzie wynik prac w Sejmie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Ryszard Bartosik, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa, poseł PSL.
rozwiń zwiń