X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 05:50
W południe na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. 81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Armia Czerwona
Armia CzerwonaFoto: Grisha Bruev/Shutterstock

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że podczas uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Wojciecha Ziembińskiego.

Był to działacz opozycji antykomunistycznej, orędownik powstania w centrum Warszawy pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - pomnika-wagonu z krzyżami, symbolizującego konsekwencje radzieckiej agresji na Polskę. W uroczystości wezmą między innymi udział uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, którzy jak przypomina szef Urzędu, walczyli w PRL-u od lat 70. ubiegłego wieku także o to, by "pamięć nie uległa przemocy".

Posłuchaj
00:28 10633523_2.mp3 Szef UdsKiOR o agresji sowieckiej na Polskę - 1 (IAR)

Uroczystość będzie jednym z elementów Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, który zakończy konferencja naukowa w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty (początek 13.30).

pap_19921002_00F Borne Sulinowo_663x364.jpg
27 lat temu wojska radzieckie opuściły Polskę

"Określa się tę agresję mianem ciosu w plecy"

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że agresja sowiecka pozbawiła Polskę możliwości skutecznej obrony przed agresją niemiecką. "Określa się tę agresję mianem ciosu w plecy, Polska walczyła od 1 września z Niemcami i losy kampanii wrześniowej nie były jeszcze przesądzone. Agresja sowiecka przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na to, że jesteśmy wojnę obronną wygrać - pokonać Niemców".

Posłuchaj
00:21 10633523_1.mp3 Szef UdsKiOR o agresji sowieckiej na Polskę - 2 (IAR)

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że 17 września rozpoczęła się tragedia Polaków mieszkających na terenach zajmowanych przez Armię Czerwoną. Od samego początku sowieci rozpoczęli represje wobec Polaków, konsekwencją ataku było także wymordowanie polskich jeńców: oficerów, policjantów urzędników, naukowców w Katyniu, Miednoje, Charkowie. Sowieci przeprowadzili także kilka masowych deportacji Polaków mieszkających na Kresach, wywożąc kilkaset tysięcy osób na Syberię czy w stepy Kazachstanu.

Po ataku na nasz kraj 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkane przez około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca obronna i ekonomiczna oraz pandemia wśród tematów rozmów premiera i Mike'a Pompeo

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 10:45
Polsko-amerykańska współpraca obronna i ekonomiczna, 5G, a także wyzwania związane z pandemią COVID-19, były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformowała na Twitterze ambasada USA w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze Szczecina w rocznicę Bitwy Warszawskiej oddały hołd żołnierzom... radzieckim

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 21:14
"Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska złożył kwiaty pod Pomnikiem Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej" - poinformowało na swojej stronie internetowej Radio Szczecin.
rozwiń zwiń