X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Latos: ustawa o Funduszu Medycznym zostanie przyjęta jednogłośnie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 03:40
- Jestem przekonany, że ta ustawa, tak bardzo potrzebna zostanie przyjęta jednogłośnie na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu - powiedział przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie komisji o przedstawionym przez prezydenta projekcie ustawy o Funduszu Medycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/KancelariaSejmu

- Ostatecznie udało się wypracować dokument, który wszyscy posłowie poparli, rozumiejąc potrzebę zwiększenia finansowania w ochronie zdrowia i uruchomienia dodatkowych środków - powiedział Latos, rekomendując przyjęcie ustawy.

Dodał, że jest to dobre rozwiązanie prawne zaproponowane przez prezydenta, przeanalizowane przez stronę rządową i parlamentarną, uwzględniające uwagi strony społecznej, dotyczące m.in. dodatkowych środków na leczenie chorób rzadkich, onkologię, a także inwestycji i zakupu sprzętu medycznego.

Wskazał, że "przewidziane środki są duże, wynoszą do 2 mld zł, a w kolejnych latach do 4 mld zł".

Piątka dla zwierząt sejm 1200 PAP.jpg
"Piątka dla zwierząt". Publicysta: niepotrzebne cierpienie zwierząt należy ograniczyć do minimum

"O ustawie można mówić tylko dobrze"

Czesław Hoc (PiS) powiedział, że "o ustawie można mówić tylko dobrze", podkreślając, że wpłynie na poprawę kwestii zdrowotnych życia Polaków, zwłaszcza tych leczonych onkologicznie i na choroby rzadkie.

Elżbietą Gelert(KO) powiedziała, że klub popiera każde zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia. Podkreśliła, że obawy budzą duże koszty obsługi Funduszu Medycznego, które mają wynieść 1 proc., a więc ok. 40 mln zł.

Krystyna Skowrońska (KO) prosiła, aby poprzeć poprawkę dotyczącą brzmienia art. 39. projektu, który ustanawia maksymalne limity finansowania z budżetu państwa Funduszu Medycznego na poziomie 4 mld zł poprzez zmianę "maksymalne limity" na "minimalne limity".

Mateusz Bochenek (KO) apelował, aby Polacy nie musieli więcej przeprowadzać społecznych zbiórek na leczenie, by mogli liczyć na pomoc służby zdrowia w Polsce.

Michał Krawczyk (KO) zwrócił uwagę, że Polacy coraz więcej wymuszą wydawać na leczenie w prywatnych gabinetach i wciąż są długie kolejki do specjalistów.

Czytaj także:

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że "Fundusz Medyczny jest oczekiwany przez środowisko polskich pacjentów" i jest realną odpowiedzią na zgłaszane potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z chorobami rzadkimi, o leczenie onkologiczne w oparciu o nowe technologie.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawki do projektu ustawy Sejm ponownie skierował projekt ustawy o Funduszu Medycznym do Komisji Zdrowia.

Projekt ustawy złożył pod koniec czerwca do Sejmu prezydent Andrzeja Duda. Powołanie funduszu zapowiedział w marcu. Fundusz Medyczny to państwowy fundusz celowy. Jego utworzenie ma wspierać działania, które mają poprawić zdrowie i jakość życia Polaków poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz profilaktyki, jak najwcześniejsze wykrywanie oraz leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.

Ponadto fundusz ma zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości świadczeń, w tym świadczeń specjalistycznych dla osób poniżej 18 lat oraz udzielanych poza granicami kraju. Skupia się również na innowacyjnych terapiach lekowych. Na te zadania w tym roku przeznaczono 2 mld zł, w kolejnych – do 2029 r. po 4 mld zł rocznie.

O przeznaczaniu środków na poszczególne zadania ma decydować minister zdrowia. Pochodzą one m.in. z opłat, dotacji budżetu państwa (z części, której dysponentem jest właściwy minister zdrowia), z odsetek od gromadzonych środków, dobrowolnych wpłat, darowizn i zapisów.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zjednoczona Prawica wyraźnym liderem. PSL i Lewica poza Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 20:42
39 proc. Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, zamierzało we wrześniu głosować na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 26 proc. chciało poprzeć KO. W Sejmie znalazłaby się też inicjatywa polityczna Szymona Hołowni - Polska 2050 oraz Konfederacja. Pod 5-procentowym progiem są PSL i Lewica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa komisja spraw zagranicznych ma nowego przewodniczącego. To były marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:36
We wtorek poseł PiS Marek Kuchciński został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych. Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: ochrona zwierząt w Polsce będzie na poziomie XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:20
- Projekt jest na stole, ale dyskusja przed nami - zobaczymy, jaki będzie wynik prac w Sejmie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Ryszard Bartosik, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa, poseł PSL.
rozwiń zwiń