X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Państwo musiało być gotowe na taką okoliczność". Dworczyk o orzeczeniu ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:42
Szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące decyzji premiera zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym jest zaskakujące. - Czekamy na pisemne uzasadnienie - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki (L) i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (P) przed spotkaniem z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła w KPRM w Warszawie, 14.09.2020 r. ws. sytuacji na Białorusi.
Premier Mateusz Morawiecki (L) i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (P) przed spotkaniem z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła w KPRM w Warszawie, 14.09.2020 r. ws. sytuacji na Białorusi.Foto: PAP/Leszek Szymański

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał we wtorek, że kwietniowa decyzja premiera Mateusza Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju br. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo.

Michał Dworczyk
Szef KPRM o ochronie zwierząt: liczymy na poparcie ponadpartyjne, bo sprawa jest niepolityczna

"Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji"


Posłuchaj
00:22 Dworczyk o decyzji sądu ws. wyborów.mp3 M. Dworczyk o orzeczeniu w sprawie korespondencyjnych wyborów prezydenckich (IAR)

 

- My przede wszystkim czekamy na pisemne uzasadnienie tej decyzji - powiedział Dworczyk w środę w Programie 1 Polskiego Radia. - To jest, muszę powiedzieć, zaskakujące dla nas wszystkich rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - powiedział szef kancelarii premiera.

Dworczyk dodał, że dlatego mówi o pisemnym uzasadnieniu, że "wbrew temu, co powtarzają niektórzy komentatorzy, politycy, nie była to decyzja, która ogłaszała wybory, ponieważ premier nie ma kompetencji do ogłaszania wyborów".

Czytaj także:

- Natomiast była to decyzja, która zobowiązała Pocztę do - mówiąc w sposób najprostszy - przygotowania się na okoliczność, w której takie wybory korespondencyjne należy przeprowadzić. Dlatego, że kilka dni wcześniej Sejm przyjął taką ustawę i wszyscy byli przekonani, istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że wybory korespondencyjne będą miały miejsce, a w konsekwencji państwo musiało się przygotować do takiej okoliczności - dodał.

Szef KPRM stwierdził, że decyzja premiera na pewno nie była decyzją ogłaszającą wybory, czy wyznaczającą termin wyborów. - Nic takiego nie miało miejsca, więc powtarzam, czekamy na pisemne uzasadnienie tego rozstrzygnięcia, a ono, też trzeba to podkreślać, nie jest prawomocne - podkreślił Dworczyk.

Orzeczenie sądu

WSA orzekł, że decyzja premiera jest nieważna. - Przepis przewiduje dwie podstawy stwierdzenia nieważności: gdy rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie. W ocenie sądu obie te podstawy w tej sprawie zaistniały - uznał WSA.

Decyzję szefa rządu z 16 kwietnia br. zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar, skarżąc decyzję Mateusza Morawieckiego, wskazywał, że polecała ona Poczcie Polskiej "realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym". Jak dodał, na tej podstawie Poczta wystąpiła do władz samorządowych o przekazanie jej spisów wyborców. Wybory w trybie korespondencyjnym miały się odbyć 10 maja.

Rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do decyzji WSA, powiedział we wtorek, że jest ona zaskakująca. - Nie ma ona charakteru ostatecznego, w związku z tym czekamy cały czas na uzasadnienie tego wyroku i będziemy decydować o podjęciu ewentualnych kroków odwoławczych - zgodnie z procedurą, która jest przewidziana przepisami prawa - wskazał.


kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zadowoleni z pierwszej kadencji. Polacy o motywach głosowania na Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 14:40
Głosujący w I turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę najczęściej podawali jako powód ogólne zadowolenie z mijającej kadencji prezydenta - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 23:30
Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie z wniosku marszałek Sejmu z 6 maja br. dotyczące kwestii terminu wyborów prezydenckich - wynika z informacji na stronie TK. Przyczyną umorzenia było wycofanie wniosku przez marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy rozważać środki odwoławcze". Rzecznik rządu o wyroku WSA ws. wyborów korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:55
- To decyzja zaskakująca, która nie ma ostatecznego charakteru. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku WSA będziemy rozważać środki odwoławcze - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń