X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

300 wraków, środki chemiczne i miny. Jakie niebezpieczne niespodzianki skrywa Bałtyk?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 07:00
W tym tygodniu zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej. Na dnie Bałtyku zidentyfikowano ok. 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej. Ile jeszcze niebezpiecznych niespodzianek kryje Bałtyk?
8. Flotylla Obrony Wybrzeża
8. Flotylla Obrony WybrzeżaFoto: wojsko-polskie.pl
  • Na dnie Bałtyku zidentyfikowano ok. 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej
  • Zagrożenia ekologiczne wynikają z zalegającego w zatopionych wrakach ropopochodnego paliwa oraz broni chemicznej
  • Ile jeszcze niebezpiecznych niespodzianek kryje Bałtyk?

Od kilku lat media i naukowcy alarmują, że na dnie Bałtyku w pobliżu polskiego wybrzeża spoczywają bomby ekologiczne. Są to wraki z drugiej wojny światowej i zatopiona po jej zakończeniu broń chemiczna i amunicja.

We wtorek zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej. Akcja była drugą w tym roku przeprowadzaną na tych wodach.

westerplatte pomnik 1200.jpg
Półtonowa bomba lotnicza na Westerplatte. Niewybuch znaleziono w pobliżu drogi pod pomnik

Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

Na dnie Bałtyku zidentyfikowano dotychczas ok. 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej. Te najgroźniejsze to pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken - poinformowała w tym roku Najwyższa Izba Kontroli. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się zapaść w każdej chwili i spowodować ogromną katastrofę ekologiczną.

W rejonie Głębi Gdańskiej może spoczywać na dnie co najmniej kilkadziesiąt ton amunicji i bojowych środków trujących (BŚT), w tym jeden z najgroźniejszych iperyt siarkowy. Od czasów wojny kilkakrotnie doszło do poparzenia nim rybaków i plażowiczów.

- Gdyby jedna stukilogramowa bomba z tabunem rozszczelniła się i wypuściła całą swą zawartość do wody, zabiłaby wszystko na obszarze 100 km kw - mówił niedawno w rozmowie z Onetem dr hab. Jacek Bełdowski, prof. nadzwyczajny Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Trwają operacje dla utrzymania bezpieczeństwa

W poniedziałek i wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona była operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych - niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

Operacja była przeprowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min było niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

Czytaj także:

Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej i może potrwać nawet do końca września. Pierwsza odbyła się w czerwcu br.

wisła gdańsk stock 1200.jpg
Operacja usunięcia min w kanale Wisły Śmiałej. Liczne zakazy dla mieszkańców

Eksplozja miny morskiej z czasów II wojny światowej

Pierwsza akcja miała miejsce w czerwcu bieżącego roku. Była to skomplikowana operacja. Nurkowie Marynarki Wojennej RP podczepili minę pod boję, dzięki czemu można było ją odholować w głąb Zatoki Gdańskiej. Tam przygotowano ją do detonacji. Eksplozja nastąpiła około 5 km od brzegu.

Podczas II Wojny Światowej, na przełomie lat 30. i 40. w Świnoujściu istniała niemiecka baza Kriegsmarine z zapleczem szkoleniowym i potężnym arsenałem. Pod koniec wojny, podczas ucieczki przed Armią Czerwoną, Niemcy zatopili sporą część amunicji. Miasto i port stało się wówczas celem alianckich nalotów.

Podczas prac pogłębieniowych na torze na jego dnie odkrywane są kolejne znaleziska - bomby lotnicze, bomby głębinowe, miny morskie i inne niewybuchy, a nawet beczki ciśnieniowe służące do przechowywania substancji chemicznych z tamtych czasów.

Historycy i specjaliści oceniają, że to nie koniec takich niespodzianek i możemy spodziewać się ich więcej.

PAP / gdansk.pl / rcb.gov.pl / nik.gov.pl / Onet.pl

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podpalenie historycznego budynku w Gdańsku. Prokuratura umorzyła śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:07
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo ws. podpalenia historycznego budynku Gedanii wobec niewykrycia sprawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja usunięcia min w kanale Wisły Śmiałej. Liczne zakazy dla mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:02
Grupa Nurków Minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża będzie holować, a następnie neutralizować miny z II wojny światowej zalegające w kanale Wisły Śmiałej. Operację zaplanowano w dniach 14-15 września w godzinach 8 - 15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Deportować i zakazać wjazdu do Polski". Michałowski o Hansie G.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 15:30
- Czekam aż sąd wyższej instancji naprawi błąd - tak o wyroku wobec Natalii Nitek-Płażyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski. Gośćmi audycji byli też inni działacze opozycji z lat PRL: Wojciech Borowik i Andrzej Rozpłochowski. 
rozwiń zwiń