X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Zło dobrem zwyciężaj". Dziś 73. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:50
73 lata temu urodził się błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Podczas Mszy za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie duchowny stawał w obronie ideałów Solidarności. Ksiądz Jerzy Popiełuszko publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj".
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalne
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalneFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons
  • Po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu
  • W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny
  • Papież Polak wielokrotnie wspominał księdza Popiełuszkę w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny

Proboszcz parafii archikatedralnej w Warszawie ksiądz Bogdan Bartołd podkreśla, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem krzyża.

- To był człowiek, który rzeczywiście niósł swój krzyż, ale jednocześnie był to człowiek, który zawierzył się Chrystusowi do końca. To Jego przesłanie, które wyjął z listów świętego Pawła, żeby "zło dobrem zwyciężać", wynika z tego, że był to człowiek, który bardzo często patrzył na Krzyż i w nim szukał umocnienia - wyjaśnił duchowny.

Posłuchaj
00:30 10627705_1.mp3 73. rocznica urodzin księdza Jerzego Popiełuszki (IAR)

Podkreślił, że męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki to świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi do końca.

Popieluszko_msza_1200.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Wielokrotnie inwigilowany i szykanowany

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Został zamordowany 19 października 1984 roku w wieku 37 lat.

Uprowadzili go i zamordowali funkcjonariusze bezpieki, gdy wracał do Warszawy po mszy świętej celebrowanej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Posłuchaj w PR24:

Jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mamy obowiązek o nim pamiętać". Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony w Suchowoli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 15:55
W Suchowoli na Podlasiu odbyły się obchody 73. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wspominali go członkowie rodziny, znajomi i ludzie, na których miał wpływ. Brutalnie zamordowany w okresie PRL duchowny jako dziecko chodził do szkoły w Suchowoli, tam też przyjął chrzest i pierwszą komunię. Pochodził z pobliskiej wsi Okopy.
rozwiń zwiń