X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś uroczystości pogrzebowe ks. kardynała Mariana Jaworskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 01:31
O godz. 11.00 w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się pogrzeb kardynała Mariana Jaworskiego. Od 10.00 w kalwaryjskiej bazylice odbędzie się modlitewne czuwanie przy zmarłym. Kardynał Marian Jaworski zmarł w minioną sobotę, w wieku 94 lat.
Msza święta w kolegiacie św. Anny w Krakowie, 10 bm., sprawowana w intencji ks. kardynała Mariana Jaworskiego
Msza święta w kolegiacie św. Anny w Krakowie, 10 bm., sprawowana w intencji ks. kardynała Mariana JaworskiegoFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosi ojciec Romuald Kośla, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jak powiedział Polskiemu Radiu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Kościół katolicki na Ukrainie jest wdzięczny kardynałowi, że hierarcha przyjął misję odbudowy zniszczonego przez komunizm Kościoła powierzoną mu przez Jana Pawła II. - Było to trudne wyzwanie, ponieważ na tamtych terenach dość mocny był nacjonalizm. Kościół łaciński był uważany za Kościół polski, więc nie zwrócono nam żadnych kościołów, otrzymaliśmy tylko te świątynie, które były całkowicie zrujnowane, których nie chcieli grekokatolicy ani prawosławni - mówił arcybiskup Mokrzycki. Jak dodał, kardynał z wielką pokorą poszukiwał wiernych i sprowadzał kapłanów.

marian jaworski EN 1200 .jpg
Nie żyje kard. Marian Jaworski, były metropolita lwowski, pierwszy rektor PAT

"Odegrał niezwykłą rolę"

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że kardynała Jaworskiego łączyła bliska przyjaźń z Janem Pawłem II, był on spowiednikiem papieża. - Jan Paweł II Wielki jest już świętym Kościoła, więc jeśli dążył do świętości, a dążył w sposób niezwykle świadomy, to musiał wybierać także jako spowiedników osoby, które mu w tej drodze pomagały, i wśród nich niezwykłą rolę na pewno odegrał świętej pamięci kardynał Jaworski - mówił arcybiskup Jędraszewski.

Ksiądz Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podkreśla, że kardynał był znakomitym wykładowcą metafizyki i filozofii religii. Duchowny cenił możliwość rozmawiania z profesorem, który "był świetnym filozofem religii, znawcą tomizmu, specjalizował się w dziedzinie filozofii religii, znał Karola Gustawa Junga, nowoczesne koncepcje filozoficzne dotyczące religii i jednocześnie zawsze był człowiekiem wiary, zawsze bardzo skromny".

Czytaj także:

Kardynał Jaworski był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był związany z Wydziałem Teologicznym w Krakowie, Seminarium Duchownym w Krakowie, z Kolegium Filozoficznym dominikanów, z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie, a także w Seminarium Duchownym we Lwowie.

Uroczystości pogrzebowe transmitowane będę na antenie TVP3.

Posłuchaj
00:28 10623211_1.mp3 Abp Mieczysław Mokrzycki: Kościół katolicki na Ukrainie jest wdzięczny kardynałowi, że hierarcha przyjął misję odbudowy zniszczonego przez komunizm Kościoła (IAR)

00:27 10623211_2.mp3 Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że kardynała Jaworskiego łączyła bliska przyjaźń z Janem Pawłem II (IAR)

00:24 10623211_3.mp3 Ksiądz Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podkreśla, że kardynał był znakomitym wykładowcą metafizyki i filozofii religii (IAR)   

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny". Papież Franciszek o kardynale Marianie Jaworskim

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:04
Papież Franciszek napisał, że kardynał Marian Jaworski zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, a przede wszystkim miłujący Kościół. "Pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii i odpowiedzialności za wspólnotę wierzących" - podkreślił papież w telegramie kondolencyjnym, który skierował do metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
rozwiń zwiń