X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Brak poważniejszych problemów". Szef MEN podsumował pierwszy tydzień stacjonarnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:42
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że powrót do stacjonarnego trybu nauczania w szkołach odbył się "bez poważniejszych problemów". Podkreślił, że do trybu nauki zdalnej lub mieszanej przeszło w sumie mniej niż pół procent szkół. Minister zaznaczył, że w trybie zdalnym działa teraz 46 placówek oświatowych, a 92 placówki wprowadziły mieszany model nauczania.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

- Tych szkół, które przeszły na system mieszany, jest więcej niż szkół, w których jest prowadzona wyłącznie nauka na odległość - mówił Dariusz Piontkowski.

Posłuchaj
00:29 Piontkowski IAR 01.mp3 Dariusz Piontkowski o szkołach w systemie mieszanym i zdalnym (IAR)

- Wydaje się, że to jest dobre rozwiązanie, ponieważ w trybie mieszanym pozostali uczniowie i wychowankowie mogą korzystać z bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. Z tego, co widzimy, jest to efekt pracy inspekcji sanitarnej, która nie poddaje się emocjom - dodał.

shutterstock koronawirus free covid-19 polska test pandemia 1200.jpg
Żaden powiat nie jest już objęty czerwoną strefą. Zobacz, gdzie obowiązują obostrzenia

Minister wskazywał, że dzięki działaniom inspekcji decyzje o całościowym lub częściowym zamknięciu szkoły są podejmowane na podstawie obiektywnych danych i w sposób racjonalny.

Wytyczne GIS-u są obowiązującym prawem

Minister przypomniał, że od pierwszego września w szkołach obowiązują nowe zasady sanitarne. Chodzi między innymi o obowiązek częstego mycia rąk i niegromadzenia się w większych grupach. Dariusz Piontkowski przypomniał również, że rodzice wchodzący na teren szkoły są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. - Wchodzenie rodziców na teren szkoły bez maseczki jest zakazane - mówił minister edukacji.

Posłuchaj
00:22 Piontkowski IAR 02.mp3 Dariusz Piontkowski o zasadach bezpieczeństwa w szkołach (IAR)

Czytaj również:

- Wskazaliśmy to wyraźnie w wytycznych ogólnopolskich. Dyrektorzy szkół mogą się powoływać na te przepisy w kontaktach z rodzicami. GIS potwierdza to w swoich wytycznych i wyraźnie nakazuje noszenie maseczek. Podobnie jak w przypadku sklepów, wytyczne GIS-u są obowiązującym prawem - powiedział szef MEN.

zajęcia dodatkowe 1200.jpg
Zajęcia dodatkowe w dobie pandemii. Zapisywać dziecko czy nie?

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że nie ma przeszkód, by szkoły organizowały wycieczki. - Na razie nie ma przeszkód epidemicznych, które by zabraniały. Skoro dzieci mogły wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, kolonie, obozy, organizowane były także półkolonie, spokojnie szkoły mogą także przy zachowaniu tych wszystkich rygorów dotyczących chociażby transportu i potem pobytu w miejscu wycieczki, takie wyjazdy organizować - powiedział Dariusz Piontkowski.

Co z dezynfekcją rąk przez najmłodszych?

Minister mówił też między innymi o płynach do dezynfekcji rąk. Jak zaznaczył Dariusz Piontkowski, Główny Inspektor Sanitarny nie zalecił ich używania przez dzieci w wieku przedszkolnym. Część rodziców zgłaszała, że najmłodsi mają skórę wrażliwą na takie płyny.

Szef resortu edukacji powiedział, że przy wejściu do szkoły może być wymagane skorzystanie ze środka do dezynfekcji, ale potem powinno wystarczyć mycie rąk wodą z mydłem. Dariusz Piontkowski, powołując się na lekarzy, powiedział, że to wystarcza, by unieszkodliwić wirusa.

Szczegółowe wytyczne dla rodziców, nauczycieli i dzieci znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w kraju.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczniowie wrócili do stacjonarnej nauki. Szef MEN: to była dobra decyzja

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:35
- Widać było, że kształcenie na odległość przynosi negatywne skutki psychologiczne, które zwłaszcza w młodym wieku są widoczne - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w TVP Info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile szkół pracuje w trybie zdalnym i mieszanym? MEN przedstawiło najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 17:10
W trybie mieszanym pracuje 87 placówek oświatowych, a w trybie zdalnym 45 - poinformowało w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Reszta, czyli prawie 48,4 tys. placówek, działa normalnie.
rozwiń zwiń