X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zakaz publikacji nt. Bońka. Poznaliśmy uzasadnienie decyzji sądu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:03
"Gazeta Polska" nie może publikować tekstów na temat prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Taką decyzję w ramach zabezpieczenia wydał sędzia Rafał Wagner z Sądu Okręgowego w Warszawie. Serwis Niezalezna.pl opublikował uzasadnienie tego zakazu, który wywołał wiele kontrowersji.
Zbigniew Boniek, prezes PZPN
Zbigniew Boniek, prezes PZPNFoto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Na początku września w "Gazecie Polskiej" ukazał się artykuł Piotra Nisztora pt. "Kapitan SB trzęsie polską piłką", w którym można było przeczytać, że "były esbek stojący na czele firmy od lat zarabiającej miliony na współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, rozpracowywał Jana Pawła II m.in. podczas jego wizyty w Austrii w czerwcu 1988 roku".

Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Boniek i Placzyński próbują zatkać usta dziennikarzom". Sakiewicz o decyzji sądu ws. publikacji o prezesie PZPN

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, chce od "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Nisztora przeprosin i wpłat na cel społeczny za serię publikacji sugerujących m.in. jego związki ze służbami komunistycznymi i nieprawidłowości w PZPN. Sąd w ramach zabezpieczenia powództwa zakazał pozwanym publikacji przez rok na ten temat. 

Naruszenie dóbr osobistych

Jak zauważa niezalezna.pl, "sędzia zastrzega, że roszczenia wobec dziennikarza »Gazety Polskiej« nie przesądzają o udowodnieniu mu jakiejkolwiek winy w tej sprawie", gdyż jest to jedynie wstępna analiza materiału dowodowego. Mimo tego zakaz publikacji obowiązuje.

Serwis wskazuje też, jak w uzasadnieniu tłumaczone jest naruszenie dóbr osobistych Zbigniewa Bońka. 

acff0eaf-36ef-44db-a1fc-f17b3929c35d.jpg
"Tu chodzi o wolność słowa". Wojciech Biedroń o zakazie publikacji nałożonym na Piotra Nisztora

"Formułowanie względem Powoda zarzutów o niegospodarność, nepotyzm, kumoterstwo w kontekście zarządzania przez niego związkiem sportowym o wielomilionowym budżecie może podważać jego społeczny odbiór jako menadżera, bądź też przyczynić się do utraty zaufania potrzebnego do wykonywania pełnionej przez Powoda funkcji" - czytamy.

Kwalifikacje moralne

Jest też fragment odnoszący się do informacji o kontaktach Bońka z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa.

EN sala rozpraw 1200.jpg
"Największe problemy z samorządnością mają sądy". Milczanowska o zakazie publikacji nt. Bońka

"Przypisanie Powodowi związków z aparatem represji PRL niewątpliwie samo w sobie rzutuje na dobre imię Powoda, niezależnie od prawdziwości zarzutu. Sugerowanie związków Powoda ze Służbą Bezpieczeństwa lub z jej współpracownikami niewątpliwie ukierunkowane było na wytworzenie w odbiorcach przeświadczenia o niskich kwalifikacjach moralnych Powoda" - napisano w uzasadnieniu decyzji o zakazie publikacji.

Sędzia Rafał Wagner tłumaczy także, że zabezpieczenie jest zasadne, ponieważ Zbigniew Boniek w wywiadach zaprzeczał zarzutom stawianym przez autora tekstu w "Gazecie Polskiej", Piotra Nisztora.

niezalezna.pl/fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sąd zakazał "GP" publikacji o Zbigniewie Bońku. Sebastian Kaleta: to cenzura prewencyjna

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:47
Zabezpieczenie udzielone przez SO w Warszawie jest oczywistym przykładem cenzury prewencyjnej. Środowisko dziennikarskie powinno protestować przeciwko tak jaskrawemu naruszaniu zasady wolności słowa - powiedział wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ja otworzyłem drogę Bońkowi do Włoch". "Gazeta Polska" o udziale służb SB w głośnym transferze

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:34
"Być może nasz znakomity piłkarz nie ma do dziś świadomości, że w sprawie jego transferu do ligi włoskiej brał udział wywiad PRL-u?". "Gazeta Polska", w rozmowie z byłym agentem SB Edwardem Kotowskim, porusza w środę temat transferu Zbigniewa Bońka do Włoch. 
rozwiń zwiń